'Büyümede rekor kırdık'

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, 2002'den bugüne kadar reel büyümenin yüzde 26.9 olduğuna işaret edip, "Bu sanırım dünyada rekordur" dedi.

İZMİT - Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, 2002'den bugüne kadar reel büyümenin yüzde 26.9 olduğuna işaret edip, "Bu sanırım dünyada rekordur" dedi. 2005 itibarıyla büyümenin program tahminine (yüzde 5) yakın gerçekleşmesinin beklendiğini anlatan Serdengeçti, büyümenin şu anda 'yüzde 5.3 seviyesinde' olduğunu açıkladı.
Serdengeçti, Merkez Bankası, Dünya Gazetesi ve Kocaeli Sanayi Odası'nca düzenlenen 'Para Politikaları' konulu konferansta, 2005'in ilk çeyreğinde büyümenin devam ettiğini, ancak 2004 ilk yarısına oranla yavaşlama olduğunu belirtti. Ekonomideki büyümenin özel sektöre dayalı olduğunu ve en çok katkının da verimlilik artışından geldiğini, ifade eden Serdengeçti, şunları söyledi:
"1953'ten beri Türkiye'de üç yıllık dönemde bu oranda büyüme görülmedi. Büyüme özel sektöre dayalıdır. En çok katkı verimlilik artışından gelmektedir. İhracatın önemli katkısı oldu."
Cari açığın tek başına kriz göstergesi olmadığını vurgulayan Serdengeçti, "Bugün Türkiye ekonomisinin koşulları, geçmişten farklı. Bu yüzden cari açıktaki artışın, bugünkü koşullarda ve mevcut program uygulaması çerçevesinde krizle sonuçlanması beklenmemeli" dedi. Açığı finanse eden sermaye hareketlerinin yapısının da değiştiğini vurgulayan Serdengeçti, 2005 ilk yarısı itibarıyla, yıllık net sermaye girişinin 26 milyar dolar olduğunu vurguladı. Serdengeçti bu arada, döviz kurları dalgalanmaya bırakıldığından beri, Merkez Bankası'nın faizlere yönelik bir politika izlemediğini de sözlerine ekledi.
Sahte para cevabı
Toplantıda soruları da yanıtlayan Serdengeçti piyasada dolaşan sahte paralarla ilgili soruyu ise, "Türkiye'de avrodan fazla sahte YTL yok. Sahte parayla mücadele devam ediyor. Sahte para yakalanıyor diye üzülmeyin, yakalanmazsa üzülün" yanıtını verdi. 29 Ağustos itibarıyla Merkez Bankası'nın döviz rezervinin 41.5 milyar dolar olduğuna da işaret eden Süreyya Serdengeçti, şunları kaydetti: "Ancak kamu kesiminin dış borç ödemeleri, 2005-2008 arası 56.4 milyar dolar. Merkez Bankası da rezervlerini güçlendirmeye yönelik, önceden açıklanan program çerçevesinde döviz alımları yapmaktadır ve yapmaya da devam edecektir."