'Büyümede yıl sonu hedefi tutacak'

Başbakan Tayyip Erdoğan, büyüme rakamlarının beklentiler istikametinde olduğunu belirterek, "Belki geçen yılın büyümesi yakalanmayabilir, ama hedeflerimizi yine tutturacağımıza inanıyorum" dedi.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, büyüme rakamlarının beklentiler istikametinde olduğunu belirterek, "Belki geçen yılın büyümesi yakalanmayabilir, ama hedeflerimizi yine tutturacağımıza inanıyorum" dedi.
Erdoğan dün, AKP Genel Merkezi girişinde, açıklanan büyüme rakamlarının, piyasalardaki dalgalanmanın önüne geçip geçmeyeceğine ilişkin soruyu yanıtladı. Ekonomideki dalgalanmanın, bu süreçte zaten beklendiğini belirten Erdoğan, "Bu eğri zaman olacak yükselecek, zaman olacak düşecek. Bunlara hazırlıklı olmamız gerekiyor. Ama biz ülkemizin olumsuz etkilenmesi noktasında, küresel dalgalanmalar beklentisi içerisinde tedbirlerimizi aldık, almaya devam ediyoruz" diye konuştu. Erdoğan, dalgalanmanın en az zararla nasıl atlatılacağının çalışmasını yaptıklarını, hükümet, Merkez Bankası, BDDK, bankalar ve ekonomiyle ilgili tüm sivil toplum örgütlerinin el ele vermek suretiyle dayanışma içerisinde üzerlerine düşeni yaptıklarını açıkladı.
Erdoğan, İstanbul'daki Yatırım Konseyi toplantısında da bu durumun açık ve net olarak ortaya çıktığını belirtti. Erdoğan, Türkiye'de yatırımı olan dünya devleri ve uluslararası kuruluşların, "Türkiye içeride ifade edildiği durumda değil, gelişmeler ümit vericidir, herhangi bir paniğe ya da telaşa gerek yok" görüşünde olduklarına dikkat çekti.