Çad'dan Dünya'ya petrol tehdidi

Çad hükümeti, Dünya Bankası'nca dondurulan mali fonların serbest bırakılmaması halinde petrol ihracatını durdurma tehdidinde bulundu.

N'DJAMENA - Çad hükümeti, Dünya Bankası'nca dondurulan mali fonların serbest bırakılmaması halinde petrol ihracatını durdurma tehdidinde bulundu. Çad hükümet sözcüsünce yapılan açıklamada, Dünya Bankası'na söz konusu fonların serbest bırakılması için salı gününe dek mühlet verildiği belirtildi.
Çad'ın bir petrol boru hattıyla Kamerun üzerinden yaptığı günlük toplam 160 bin varillik ihracatın piyasaları etkilemeyecek kadar küçük olduğunu belirten enerji piyasası uzmanları, söz konusu ultimatomun başkent kapılarına dayanan bir isyan ile karşı karşıya bulunan Çad hükümetinin umutsuz durumunu yansıttığını kaydediyorlar. Daha önce Çad hükümeti ile petrol gelirlerinin ağırlıklı olarak yoksullukla mücadele konusunda kullanılması şartıyla bir finansman anlaşması yapan Dünya Bankası, Çad Devlet Başkanı İdris Deby'nin petrol gelirlerini orduyu güçlendirmek ve silahlandırmak için kullanacağını açıklaması üzerine bu ülkeye vereceği fonları dondurduğunu açıklamıştı.