Cadde dertli, sokak memnun

Cadde dertli, sokak memnun
Cadde dertli, sokak memnun
Enflasyon Ulus'a başka Bağcılar'a başka yansıdı. Dargelirli gıdadaki düşüşten memnun. İçki zammı ise yüksek gelirliyi bile sarstı.

Enflasyon kasımda yüzde 0,03 gibi oldukça düşük düzeyde arttı. Oranın bu denli az çıkmasında, gıda fiyatının kasımda düşmesinin payı büyük.
Radikal bu ay da düşük çıkan enflasyonun, farklı gelir düzeyindeki yansımalarını test etti. Dar ve orta gelirli kesim, bütçelerinde ciddi pay tutan gıdadaki gerilemeden memnun. Gelir düzeyi yüksek kesimin derdi ise içki zammıyla tetiklenen eğlence hizmeti ve dışarıda yenen yemeklerin fiyatındaki artış. Yani içki zammı yüksek gelirlinin caddelerindeki tüketimi etkilerken, dar gelirlinin sokağında ise gıdadan dolayı bir rahatlama var.

Boğaz manzaralı Ulus’taki evinde oturan ABD’li hazırgiyim firması GAP’te satın alma yöneticisi olan Özgür Küçük, kasımda bütçeden kıstığı tek harcamanın eğlence ve dışarıda yenen yemekler olduğunu söylüyor.

Dolar kuru gelirini etkiliyor
Küçük 1.650 bin lira kira verdiği evde yıllardır oturuyor. Bu yüzden emsallerine göre kirası daha düşük. Kız arkadaşı ile paylaştığı evde masrafı hiç de az olmayan 2 yaşındaki köpeği Leon var. Gıdaya ayırdığı miktar ortalama 500 lira. Kasımda gıdadaki düşüşü hissetmemiş. Harcaması yine aynı düzeyde kalmış. Küçük’ün maaşının dolara endeksli olması ise onu enflasyondan biraz koruyor. Ama kurdaki düşüş gelirini etkiliyor. Harcamalarını bu yüzden biraz kısmış. Özellikle içkiye zam onun en büyük derdi. Çünkü sosyal hayatında ağırlıklı yer tutan çoğu hizmetin fiyatı, bu zamla yükselmiş. Durumu şöyle anlatıyor: “Dışarıda daha az yemek yiyorum. Arkadaşlarımla artık evde eğleniyoruz. 4 kişinin ev eğlencesi daha hesaplı. İçki zammından önce kişi başı 65-70 lirayı buluyordu şimdi 75 liraya yükseldi.”
Köpeği için ayırdığı bütçe ise büyümüş. Yazın kilosu 9 lira olan mama şimdi 10 lira. Aşı ise 90 lirayı yükseldi. Küçük, faturasını düşüren cep telefonu firmalarının rekabetinden ise oldukça memnun.

Gıda ucuzlayınca masrafım azaldı

Bağcılar’da kendi evinde tek başına oturan Nurten Çınar 48 yaşında. Eşini kaybetmiş, üç çocuğu var, üçünü de evlendirmiş. Hem eşinden kalan maaş hem de çocuklarının yardımıyla geçimini sağlıyor. Nurten Hanım kasımda özellikle sebze ve meyve fiyatlarının ucuzladığı fikrinde. Hele kıvırcık marulun hâlâ 50 kuruşa satılıyor olması O’nu çok mutlu etmiş.
Nurten Hanım, haftalık gıda alışverişi için 20-30 lira bütçe ayırıyor. Kurban bayramı öncesi fiyatlar biraz artmış ancak ardından düşüş başlamış. Nurten Hanım “Patlıcan 1 lira, kıvırcık 50 kuruş, salatalık 1, dolmalık biber bile 2.5 lira. Bu sene fiyatlar oldukça düşük. Geçen yıl dolmalık biber bu mevsimde 4 liraydı” diyerek sebze ve meyve fiyatlarındaki ucuzluktan memnun olduğunu söylüyor.

En pahalı ve almakta en zorlandığı ürün ise et. Ancak bunun yanı sıra tavuk eti indirime girmiş. Ekimde 9 lira olan bütün tavuğun kasımda 6-7 liradan satıldığını belirtiyor Nurten Hanım kilosu da 3.9 liraya kadar inmiş. Etin yanı sıra kuru fasulye, nohut ve salça fiyatları artmış kasımda, “Domatesin etkisi yeni çıktı” diyor.
Giyim ve ayakkabı ise bayram zammı görmüş. Kendisi almasa da kızları ve gelinleri için pazarı gezen Nurten Hanım’ın dikkatini etek fiyatının 30-35 liraya yükselmesi çekmiş. Ekimde fiyat en az 2.5-3 lira daha ucuzmuş. “Aslında bayram öncesi normal. Çok da pahalıya satmıyorlar” diyor. Dolmuşlara gelen 50 kuruş zamla ekimde 1.25 lira olan indi-bindi 1.30 liraya çıkmış. “Çok fazla değil” diyen Nurten Hanım’a göre en büyük şansı evinin kendisinin olması. “Kiracı için her şey zor. Ev kendimin olmasa ben de zorlanırım” diyor.

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Bağcılar