Çadırların elektrik tesisatı uygun değil

Çadırların elektrik tesisatı uygun değil
Çadırların elektrik tesisatı uygun değil
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

ANKARA - İstanbul ’da bir şantiyede çıkan ve 11 işçinin hayatına yol açan yangınla ilgili ilk tespitler, olayda ihmal olduğu yönünde. Olay yerinde inceleme yapan İş Müfettişleri Derneği’nin saptamalarına göre, uygun olmayan elektrik tesisatı ve kablolarla döşenen çadırlar faciaya yol açtı. Çıkan yangında oluşan alev topları işçilerin dumandan boğulmasına yol açtı.
Elektrikli ısıtıcıları kaldıramayacak bir elektrik tesisatı ve kablo döşemesi olduğunu belirleyen dernek, tutuşan kablolarla oluşan alev topunun yataklar üzerine düştüğünü saptadı. İşçiler ise dumandan etkilendi. Derneğin saptamaları bundan sonra da olası faciaların yaşanabileceği gerçeğini ortaya çıkardı. Buna göre, İstanbul ve Trakya’da görev yapan iş müfettişi sayısı 30’u geçmiyor. İstanbul’da inşaatlarda teftiş yapan müfettişlerin sayısı ise 10’u bile bulmuyor. Kaldı ki, birçok teftişte gündem yüksekten düşmeye dönmüş durumda, şantiyelerdeki kalış koşulları bu nedenle denetimlerde öncelik arz etmiyor. Olay ile ilgili açıklama yapan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı da, “ Türkiye ’de işçiler iş kazaları sonucu onar, onar hayatını kaybediyor, işçilerin sağlığının korunmasında en büyük yükümlülüğe sahip Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise seyrediyor” dedi.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108160810816086

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Elektrik öldürmüş. - Ege1973

  Şimdi bunun hesabını kim verecek ölenler geri gelecek mi kaç bin işçci ölmüş 10 yıl da.Denetimsizlilkten.

  Ölüm ensede.. - Burak1978

  Bile bile ölüme yollanmışlar ustalık demek ki acemiliğe dönmüş AKP nin çalışma bakanı ne işe yarar muamma.Ölen öldüğü kalır üç beş kurban seçilir asıl onlara primi veren büyük başlardır.

  Vebali boyunlarında.... - sevioktav

  Bu çarpıklıkların karşılığı toplum vicdanında karşılığını bulacaktır,paradan başka önem verdiğiniz birşey kalmadı mı ?,...

  O çadırlara sorumluları doldurmalı - papirus0606

  İnsana ve emeğe duyulan saygı bundan ibaret. yandaş firmalara rant için yaptırılan işleri, donanımsız işgüzar işverenlerin desteğiyle insanlara hayatlarıyla ödetiyorlar.sosyal güvenlik bakanlığı ise hala bön bön izlemekte

  Olan işciye oldu... - Cumhuriyet 1907

  Görüldüğü üzere bile bile ölüme yollanmışlar.Denetleme yapılmamış.Çalışma bakanı kendisini ilgilendirmeyen konularda çıkıp basına konuşçağına emekcilerin durumu ile ilgilensin.

  Cinayet - Sinan Devrim

  Tüm inşaatlarda teftiş yapan müfettiş sayısı 10 bile değil.İşte iktidarın göz yumduğu iş cinayetlerinin kanıtı.