Çağlar, Polylen'i kapatıyor

Bir dönemin ünlü siyaset ve işadamı Cavit Çağlar'ın sahibi olduğu, 812 çalışanı, 30 milyon dolarlık satışı bulunan Polylen kapatılıyor.

İSTANBUL - Bir dönemin ünlü siyaset ve işadamı Cavit Çağlar'ın sahibi olduğu, 812 çalışanı, 30 milyon dolarlık satışı bulunan Polylen kapatılıyor. Polylen'den borsaya yapılan açıklamada, şirketin daha önce üretimin geçici süreyle durdurularak çalışanlara ücretsiz izin uygulaması kararı aldığı anımsatılarak şunlar kaydedildi: "Yönetim Kurulu'nun 16 Haziran 2006 tarihli toplantısındaki karar gereği, geçen zamana rağmen üretimin devamını sağlayacak ekonomik ve işletmesel ortamın bulunmaması ve çalışanların daha fazla tahammül göstermeyeceğinin de işçi sendikası TEKSİF ile yazışmalar ve görüşmelerden anlaşılması gibi nedenlerle, şirketin sınai faaliyetinin tamamen durdurulmasına ve çalışanların iş sözleşmelerinin ihbar tazminatları peşin ödenmek suretiyle ilgili kanun gereğince sona erdirilmesine, kıdem tazminatı ve diğer ödemelerin çalışanlarla varılacak mutabakata göre taksitlendirilerek ödenmesinin teklif edilmesine ve varılacak mutabakata göre işçi alacaklarının ödenmesine; bu zorunlu durumun ve alınan kararın 30 Haziran 2006'daki genel kurulun bilgisine sunulmasına karar verildi."
'Birkaç ay daha dayanabilirim'
Nergis Holding'in patronu Cavit Çağlar, şubat ayında Radikal gazetesinde yer alan beyanatında, 'Artık dayanacak gücüm kalmadı' diyerek sıkıntılarını şöyle özetlemişti; "Bu ülkede bir kuruş bile faiz ödemeyen bir sanayiciyim, çünkü bankalara borcum yok. Ama yine de dardayım, SSK primlerini falan ödeyemiyorum. Bunun tek nedeni de doların fiyatı. Ben 2003 yılında dolar 1.600 iken fiyat vermişim. Bugün hâlâ o fiyattan mal satıyorum dışarıya. Ama bugün dolar olmuş 1.320. İşçime yapmışım üç yılda yüzde 65 zam. Yani üç yıl önceye göre çok daha az fiyata satıyorum malımı. Kâr etmiyorum hatta zarara giriyorum her sattığım parçada. Dayanacak gücüm kalmadı." Radikal'e yaptığı açıklamada, gelinen noktada hükümeti değil Merkez Bankası Başkanı'nı suçlu bulduğunu belirten Çağlar sözlerini şöyle sürdürmüştü: "Birkaç ay daha ya dayanırım ya dayanamam, 15 bin işçimi bankam battığında yarı yolda bırakmadım ama bugün işten çıkarmak zorunda kalabilirim. Sadece ben değil başka pek çok işletme bu durumda. Bir anda 1 milyon, 2 milyon kişi işsiz kalabilir." Öte yandan, Çağlar'ın tekstil şirketleri Sifaş ve Polylen'de talep daralması nedeniyle üretime ara verildiği 28 Mart'ta açıklanmıştı. Yine aynı günlerde yapılan açıklamada, Türkiye polyester iplik piyasasında, daralma yaşandığı, üretim faaliyetini ısrarla sürdürmeye devam etmenin şirket aleyhine olacağı ve ekonomik sıkıntılarla bugünkü durumun daha da ağırlaşacağının anlaşıldığı belirtilmiş, bu nedenle nisan sonuna kadar bir ay üretime ara verildiği duyurulmuştu.
Sifaş'ta üretim sürüyor
Marttaki açıklamada krize neden olarak işçilik maliyetindeki kamu yükünün fazlalığıyla enerji ve diğer girdi maliyetlerinin yüksekliği, Uzakdoğu'nun dampingli ürünlerini ve kurdaki değer kaybı nedeniyle YTL'nin aşırı değerlenmesi ve ithalatın cazip hale gelmesi gösterilmişti. 1 Nisan'da üretimine bir ay ara vereceğini açıklayan 2001'de 30 milyon dolarlık satış, 6 milyon dolarlık ihracat yapan Polylen, yeniden üretime başlayamamıştı. Buna karşın Türkiye'nin ilk sentetik iplik fabrikası grubun diğer şirketi Sifaş'ta üretim sürüyor.