Çağlar'a bir kez daha üç yıl hapis

'Etibank davası' kapsamında daha önce verilen kararın Yargıtay'ca bozulması üzerine yeniden yargılanan sanıklardan işadamı Cavit Çağlar, 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan tekrar üç yıl bir ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

İSTANBUL - 'Etibank davası' kapsamında daha önce verilen kararın Yargıtay'ca bozulması üzerine yeniden yargılanan sanıklardan işadamı Cavit Çağlar, 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan tekrar üç yıl bir ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Davayı ikinci kez karara bağlayan mahkeme heyeti, çeşitli işlemlerle Etibank'ın kaynaklarının Çağlar ve Bilgin Grubu firmalarına aktarıldığının anlaşıldığını belirtti. Bankanın 249 trilyon 988 milyar 503 milyon 936 bin lira zarara uğradığını belirten mahkeme heyeti, sanıkların eylemlerinin 'zimmet' suçunu oluşturduğunu söyledi.
Mustafa Çağlar'ı da aynı suçlamayla 1 yıl 6 ay 22 gün hapis ve 15 bin 620 YTL adli para cezasına çarptıran heyet, Çağlar'ın bu cezasını erteledi. Çağlar'ın 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek' suçundan beraatine karar veren mahkeme heyeti, Nail Keçili, Mustafa Çağlar ve Türker İnanoğlu'nun da aralarında bulunduğu 20 sanığın da 'örgüte üye olmak ve yardım etmek' suçlarından beraatlerine karar verdi. Mahkeme heyeti, Hakkı Cengiz Kırgül hakkındaki 'özel belgede sahtecilik' suçundan açılan davayı ise zamanaşımı dolduğu gerekçesiyle ortadan kaldırdı.
Yurtdışı yasağı kaldırıldı
Mahkeme, Cavit Çağlar hakkındaki yurtdışına çıkış yasağının, davanın yargılama süreci, dünya piyasasında yasak nedeniyle oluşabilecek haksız rekabete bağlı olarak Türkiye'nin uğrayacağı kaybı göz önüne alarak kaldırılmasına karar verdi. Ceza alan diğer sanıklar hakkında ise yurtdışı yasağının sürmesi istendi.