Çağlayan 13 ayda 'Ay'a gitti, şimdi dönüş için hazırlanıyor

Çağlayan 13 ayda 'Ay'a gitti, şimdi dönüş için hazırlanıyor
Çağlayan 13 ayda 'Ay'a gitti, şimdi dönüş için hazırlanıyor

Zafer Çağlayan, sebze meyve halinin temelini attı. Çağlayan, Aksay Valisi Vitaliy Borzenko ya karpuz ikram etti. FOTOĞRAF: FAZİLET İŞLER / AA

Zafer Çağlayan, 13 ayda 380 bin kilometre yol yaparak 'Ay'a ulaşan ilk Türkiye Cumhuriyeti Bakanı oldu. Çağlayan, 'Ay'da fazla kalamam, dış ticaret sürmeli, geri dönmeliyim' dedi

ROSTOV - Türkiye’nin ihracatını artırmak için 13 aydır neredeyse bir gün bile Türkiye’de durmayan dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan espirili bir dille şu anda ‘Ay’da olduğunu söyledi. Fakat ‘Ay’da fazla kalamayacağını belirten Çağlayan, dünya turundan vazgeçip ‘Ay’ yolculuğuna çıkış hikâyesini bakın nasıl anlatıyor: 

‘Dünya turu ufak geldi’
“Rusya 13 ayda ziyaret ettiğim 56. ülke oldu. 13 aylık süre içinde 380 bin kilometreyi geçtim. 13 aydaki uçuş kilometrem 380 bin, Dünya ile Ay mesafesi. Şimdi Ay’a gittik. Ay’dan geri dönmem lazım, orada kalamam. Dış ticaret devam edecek. Önceden Dünya’nın etrafını dönüşü hesaplamıştım artık dünya turu ufak geliyor. ‘Ay’a gidecek mesafeyi kat ettik. Müşterinin ayağına gitmeden, müşterinin pazarına girmeden artan ihracat rakamlarını tutturmak mümkün olmaz. Gayretlerimiz bu yönde devam edecek.”
Çağlayan, Rusya’nın Rostov kentinde Türk Rus ortaklı F.O.R.T. firmasının ‘Rostov Meyve ve Sebze Hali’ projesinin temel atma töreni sonrasında gazetecilerle bir araya geldi. Devlet olarak girişimcinin yanında olduklarını belirten Çağlayan, projenin çok önemli olduğunu, yatırımcıların Türkiye ile Rusya arasında bir kapı açtığını, Rostov’un Türkiye’nin Rusya’ya, Rusya’nın Türkiye’ye açılan kapısı olduğunu kaydetti. Bir gazetecinin, ‘Geçmişte Türk meyve ve sebzeleri konusunda çeşitli spekülasyonlar oldu. Kurulacak tesis bu spekülasyonları ne kadar önleyebilecek?’ sorusu üzerine Çağlayan, bu konunun ihracat kadar içerideki tüketici açısından da önem taşıdığını söyledi. Bu kapsamda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın çok önemli çalışmalar yaptığını belirten Çağlayan, bu konuda çiftçinin, köylünün çok daha fazla bilinçlendirilmesi gerektiğini kaydetti. “Daha fazla gayret göstermemiz gerektiğine inanıyorum” diyen Çağlayan, son günlerde yaşanan gelişmelerin yaş sebze meyve ihracatında özellikle kimyasal ilaç kalıntısının giderek azaldığını gösterdiğini söyledi.
İhracat rakamlarına değinen Çağlayan, ihracatta artışın devam ettiğini, 1-26 Temmuz 2010 itibarıyla bakıldığında geçen yılın aynı dönemine göre ihracatta yüzde 10.2’lik artış olduğunu belirterek, “İhracatımızdaki bu sürdürülebilir artış öyle gösteriyor ki biz bu yıl koymuş olduğumuz 107.5 milyar dolarlık hedefi aşacağız” dedi.

Rostov’a Türk hali yapılıyor
Zafer Çağlayan, Türk ve Rus ortaklı F.O.R.T. Limited Şirketi’nin Rusya’nın Rostov-Aksay şehrinde kuracağı meyve sebze halinin temel atma törenine katıldı. F.O.R.T. Yönetim Kurulu Başkanı Burak Bozkır ise sebze meyve hali projesinin soğuk hava depolu satış birimleri ve dökme ürün depolu satış birimleri bulunan yaş meyve sebze toptancı halinden oluştuğunu bildirdi. Bozkır, 35 milyon dolara mal olacak ve yaklaşık 1500 kişiye istihdam sağlayacak projenin, 2011 yılı şubat ayında tamamlanmasının planlandığını kaydetti. Yaklaşık 90 dönüm alan üzerine kurulacak halde toplam 184 satış birimi bulunacağını belirten Bozkır, projede 104 adet soğuk hava depolu, 80 adet dökme depolu satış birimi olacağını ifade etti. Bozkır, halin, Rusya’nın en modern ve en işlevsel sebze meyve hali olacağını sözlerine ekledi.  

Rusya ile vizeler kalkmadı
Zafer Çağlayan, Rusya ile vizelerin kaldırılması konusunda ise bunun prensip olarak alınmış olan bir karar olduğunu, sürecin başladığını belirterek, yıl sonuna kadar bu çalışmaların bitirileceğini ümit ettiğini dile getirdi. Çağlayan, vizelerin kaldırılmasının turizme, ticarete önemli katkılar sağlayacağını, işadamlarının, yatırımcıların önündeki önemli engelleri ortadan kaldıracağını, her iki ülkenin de menfaatine olacağını kaydetti. (aa)