Çağlayan: AB her yönüyle tıkanmıştır

Çağlayan: AB her yönüyle tıkanmıştır
Çağlayan: AB her yönüyle tıkanmıştır
Fransa'nın Başkenti Paris'e yaptığı 2 günlük resmi ziyaret kapsamında temaslarına başlayan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bu sabah Fransa İşverenler ve Yatırımcılar Sendikası (MEDEF) yetkilileriyle bir araya geldi.

Çağlayan toplantıda Fransız yatırımcıların Türk pazarına verdikleri önemin gündeme geldiğini anlatırken, "Yeni teşvik sisteminde deniz ve demir yoluna önem ve destek veriyoruz. Bu da Fransız firmalarının ilgisini çekiyor. Alstom şirketi Türkiye ’de demiryolu ve enerji dalında önemli mesafe kaydetti. 15 bin kilometrelik demiryolu yapım planı yatırımcıların ilgisini çekiyor" dedi. Çağlayan, "Airbus önümüzdeki 10 yılda Türkiye’de 2,5 milyar dolarlık pazar öngörüyor" diye konuştu.

Bakan Çağlayan, Senato’da görüşülen sözde Ermeni soykırım yasa tasarısında Fransız işadamlarının Türkiye lehine aktif rol aldıklarını söylediklerinin de altını çizdi.

"TÜRKİYE, AB'NİN TEMİZ HAVA SAHASIDIR"

AB’nin 17 yıldır Gümrük Birliği anlaşması bulunan Türkiye’ye vize uyguladığını hatırlatan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk işadamlarının sık maruz kaldığı vize sorunlarının da Fransa’daki işadamlarıyla görüşmesinde gündeme geldiğini, AB’nin Brezilya, Kanada ve Güney Kore gibi ülkelere vize uygulamadığını Türkiye için bu durumun samimiyetsizlik ve ikiyüzlülük olduğunu söyledi. Zafer Çağlayan, Türkiye’ye gelen yabancı sermayenin yüzde 77’sinin de AB kaynaklı olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"AB Türkiye’yi üye kabul etmiş olsa geçen yıl yüzde 1.5 yerine 1.8 büyüyecekti. Avrupa ’da bugün 4 kişiden 1’i işsiz. Türkiye, AB’nin temiz hava sahasıdır, AB her yönüyle tıkanmıştır. AB Türkiye’yi alırsa Avrupa kazanır, almazsa Türkiye bundan bir şey kaybetmez.’

Zafer Çağlayan geçtiğimiz dönem Nicolas Sarkozy’nin politikalarının faturasını işadamları ve halkın ödediğini, Fransa’da yeni hükümetin, eski yönetimin yaptığı hatalara düşmeyeceğine inandığını belirtti. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq ile de bir görüşme yapacak.

Gülten ÖZBEY / DHA

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110865011086504

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  velmas75 - demirparcai

  Avrupa'nın sömürge kaynaklı zenginleştiğini iddia etmek tamamen ideolojiktir. Bu iddia sanayi devriminin ve kapitalist sistemin hiç anlaşılmadığını gösterir. Avrupa zamanında nasıl geliştiyse bugün Çin dünde Güney Kore benzer şekilde gelişmiştir. Avrupa sanayileşirken Avrupa devletleri İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda kendi aralarında kıyasıya rekabet etmişlerdir ki o zaman birleşik bir Avrupa yoktur. Daha sonra sırasıyıla bu rekabete ABD, Japonya, Güney Kore ve Çin de dahil olmuştur. Avrupa rekabet ederek zenginleşmiştir. Sömürgeciliğin zenginleşmeye katkısı kesinlikle önemli olsa da Avrupa'nın zenginliğinin ana kaynağı sömürgeciliktir kesinlikle nedemez. Avrupa sömürgelerini kaybetti 1950'lerden sonra bile hızla zenginleşmeye devam etmiştir. Örnek olarak hiç sömürgesi olmayan Federal Almanya gösterilebilir. Son 15 - 20 yılda sadece Avrupa değil eski bütün gelişmiş ülkeler ABD, Japonya ve Kanada da gerilemiştir. Bu gerilemenin ana sebebinin 1980lerde başlayan neoklasik politikalar olduğunu düşünüyorum. Bu serbestçi politkalar yüzünden sanayileşmiş ülkelerdeki bilgi, insan ve para birikimi kendi ülkelerinden Çin gibi gelişmekte olan ülkelere kaymıştır. Finansal sistemdeki sözde serbestleştirme, yolsuzlukları, vergi kaybı ve sosyal düzen bozulmasına yol açmış. Sanayiyi destekleyen bir finansal sistem yeri gerçek (sanayini) ekonominin sırtından beslenen parazitsel bir sisteme bırakmıştır.

  Egolar ve İdeolojiler - demirparcai

  Türkiye'yi yönetenlerin egosunun ulaştığı yeni zirveleri gördükçe insan şaşırıyor. Avrupa her yönüyle tıkanmış. Avrupa'nın TÜrkiye'ye ihtiyacı varmış ve Türkiye'nin Avrupa'ya ihtiyacı yokmuş. Bu görüşler mantık ve gerçekler ile açıklanabilecek bir tarafı yoktur. Mantık yerini ego, gerçeklerin yerini ideoloji almış. Avrupa'nın bugün ciddi sorunları var özellikle yozlaşmış finansal sistemi, yaşlanan dinamizmini kaybeden nüfusu ve istikrarsızlaşan siyasal sistemi. Bu problemlere rağmen Avrupa hala ciddi teknoloji, insan kaynağı, hukuk ve demokrasi birikimine sahip. Bu birikimi küçük görmek büyük hatadır.

  Avrupa bitti. - velmas75

  AB ülkeleri sömürge kaynaklı gelirlerle zenginleşti. 100 yıl sömürgeden gelen kaynakları yediler. 50 yıldırda rakipsiz rakabetsiz olarak sanayii üretimi yaptılar ve ne üretiyseler, bütün dünyaya satıp yüksek gelirler elde ettiler. Son 15 yılda AB için küresel olarak sürekli pazar daralması oldu. Sanayii üretminde yeni rakipler geldi ve Avrupa yüksek iş gücü maliyeti dolayısıyla rakabet edemez oldu. Şu anda avrupanın mücadelesi Prestij koruma mücadelesidir. Ulusal alanda kemer sıkma ve sosyal haklardan kısıtlamalara gidilirken, uluslararası arenada ekonomik direnme devam ediyor. Ama böyle devam etmesi mümkün değil, her an bir kırılganlık ortaya çıkabilir...

  .. - holdme12

  AB ne yapsın AB kriterlerine ulaşmak istemeyip, "bizi alın bizi alın" diyen ülkeyi?