Çağlayan bile çözemedi

Çağlayan bile çözemedi
Çağlayan bile çözemedi

Libya yönetimi sadece şantiyelerin bazı onarım işlerini ücretsiz olarak yaptı.

20 aydır çözülemeyen Türk müteahhidin Libya'dan alacaklarında Bakan Çağlayan'a bile verilen sözlere rağmen ilerleme yok.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA   - Kaddafi’nin devrilme sürecinde başlayan Türk müteahhitlerin Libya sorunu, sektör için bir krize dönüştü. Müteahhitlerin 1 milyar dolarlık alacağı, 1.5 milyar dolarlık teminat mektubu ve 1 milyar dolarlık ekipmanı iç savaşın başladığı dönemden bu yana çözüm için bekliyor. Haziran başında Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan müteahhitlerle Libya’yı ziyaret etti ve hakedişlerin ödeneceğini belirtti. Ancak bu tarihten sonra da bir gelişme olmadı. Türk müteahhitler 20 aylık bir dönem dolmasına karşın halen şantiyeleri çalıştıramadıklarını belirtirken, sektörden bir yetkili “Teminat mektuplarına halen komisyon ödeniyor. Sektör bu yükü kaldıramaz” diye konuştu. Müteahhitlerin korkusu ise 1988’deki Lockerbie faciası sonrası Libya’nın hakedişlere el koyması gibi bir durumun yeniden yaşanması.

Çağlayan devreye girmişti
Libya’da savaş öncesi faaliyet gösteren 139 Türk firmasının bazıları için, bu durum artık bir finansman sorununa dönüşmeye başladı. Libya’da hakedişlerin toplam tutarı 1 milyar dolar civarında hesaplanırken, 1.5 milyar dolarlık da teminat mektubu var. Söz konusu teminat mektupları için halen komisyon ödemesi devam ediyor. Şantiyelerdeki ekipmanlardan dolayı da asgari 1 milyar dolarlık maliyet hesaplanıyor. Bu rakamların artık sıkıntıya sokmaya başladığını belirten sektör temsilcilerine göre, bazı firmalar bu riski taşıyamamaya başladı.
Libya’daki müteahhitlerin sorununun çözülmesi için haziran başında Çağlayan başkanlığında bir ekip Libya’ya gitti ve görüşmelerde bulundu. Ziyaretten sonra temmuzda da Çağlayan, Libya hükümetinin Türk müteahhitlerin hakedişlerinin ödenmesine ilişkin talimat verdiğini yazılı açıklamayla duyurdu. Bu tarihten sonra da bir gelişme olmadı. Türk müteahhitlerin Libya’daki iç savaş sonrasında şantiyelerindeki tek hareketlilik, Türk hükümetinin talebi üzerine bazı onarım işlerinin ücretsiz yapılmasıydı. Şantiyeler tekrar sessizliğe gömülürken, müteahhitlerin protokollerle zararlarının hesaplanması istemi de Libyalılar tarafından kabul görmedi. Libya yönetiminin, şantiye ve ekipman zararlarını protokollere yazmak istemediği belirtildi.


139 firmanın projeleri bulunuyor
Libya’da 139 Türk firmasının inşaat alanında projesi bulunuyor. Libya’ya yapan firmalar denildiğinde TAV, Tekfen, Rönesans, Turkmall, ENKA, Doğuş, Nurol, Metiş, Tekser, Yüksel İnşaat, Çukurova İnşaat, MESA, MNG İnşaat akla gelen ilk firmalar arasında. Bu şirketlerin isyan öncesinde yürüttüğü projelerinde yaklaşık 25 bin kişi çalışıyordu. Sözleşmelerin toplamı da 18,4 milyar dolar değerinde.


Lockerbie sonrası gibi olmasın...
Sektörün en büyük kaygısı ise, Türk müteahhitlere yapılması gereken ödemelerle ilgili olarak 1988 yılında Lockerbie’de Pan Am uçağının düşürülmesi olayı sonrasında yaşananların tekrar etmesi. Lockerbie olayının yaşanmasının ardından uluslararası kamuoyu tarafından suçlanan Libya yönetiminin Türk müteahhitlerinin 200 milyon dolarlık hakedişine el koyduğunu anımsatan sektör temsilcileri “O zaman rakam 200 milyon dolardı ve bir şekilde taşındı. Şimdi ise tutar 3.4, 4 milyar dolar civarında. Üstelik 139 firmayı ilgilendiyor. Bu rakamı sektör taşıyamaz” görüşünü dile getirdi.

bigPara.com