Çağlayan halkına 'adli' korku

Çağlayan halkına 'adli' korku
Çağlayan halkına 'adli' korku

İstanbul Adalet Sarayı, son dönemde sık sık yaşanan çatışmalarla gündeme geldi.

Adalet Sarayı, Çağlayan'da ekonomiyi canlandırmadı. Bölge halkına göre, üstüne bir de güvenlik sorunu eklendi.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Çağlayan Adliyesi’nde peş peşe yaşanan kavgalar, hatta silahlı olaylar, bölge halkının kâbusu oldu. Başlarda özellikle esnafın büyük umut bağladığı Adliye Sarayı, bugün beklenen ekonomik canlılığı getirmediği gibi güvenlik açısından da sorunlarla başladı. Adliye ve çevresinde yaşanan kötü olaylardan etkilendiklerini söyleyen Çağlayan halkının en büyük sıkıntısı ise çocuklarının güvenliği ve psikolojisi. Doğma büyüme Çağlayanlı olan emlakçı Zeki Kadıoğlu, Çağlayan’ın ölü bir bölgeye dönüştüğünü, tamamen kendi kaderine terk edildiğini iddia ediyor. Özellikle çocuklar için çevrenin çok tehlikeli olduğunu dile getiren Kadıoğlu, “Okulda giriş çıkışlarda kapıda bekliyoruz. Adliye tüm düzenimizi bozdu” diyor. 

‘Fiyatlar yeniden düşüyor’
Avukatlar için boşaltılan ve aylarca tadilat yapılan binaların ise sahiplerinin ellerinde kaldığına dikkat çeken Kadıoğlu’na göre, kiralık ilanları bir türlü inmedi, kimse ofis kiralamaya gelmeyince de büyük zarar edildi. Dükkânların erkenden kapandığını, mahalle çıkışlarında inşaat yüzünden sıkıntı yaşandığını ifade eden Kadıoğlu, “Adliye buradaki ekonomiyi canlandırmak yerine zarar verdi. Dışarıdan da kimse gelmiyor. Belediye başkanına kadar bu sıkıntılarımızı sürekli anlatıyoruz ama dinleyen yok” diyor. Adliyenin Çağlayan halkı ve çevre düzenlemesi düşünülmeden yapıldığını iddia eden Kadıoğlu, şöyle devam ediyor: “Bu kadar büyük bir Adliye şehrin merkezine değil de, daha dışına yapılmalıydı. Psikolojilerimiz bozuldu, sahipsiz kaldık.”
Adliyeye hazırlık için hazırlanan ofis binalarına avukatlardan beklenen talebin gelmediğini belirten Remax’tan Cenk Sungur, binaların hâlâ boş beklediğini söylüyor. Çoğu binanın tekstilciler, alüminyumcular çıkartılarak avukatlar için hazırlandığını vurgulayan Sungur, “O dönem fiyatlar da şişirildi. Ama şimdi kimse gelmeyince fiyatlar yeniden düşmeye başladı” diyor. Adliye açılmadan önce ortalama 40 metrekarelik bir ofisin aylık kirası 400 TL iken, fiyatlar 700-800 TL’ye kadar çıkmıştı.

‘Kentleşmeye yine kötü bir örnek’
Adliye Sarayı’nın Çağlayan’da ulaşımı etkilediğini belirten İstanbul Şehir Plancıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman, böyle yoğun nüfuslu bir alanda adliyenin odak noktası olarak sorun yarattığını söylüyor. Çağlayan halkının da etkilendiğini belirten Kahraman, “Kent için sıkıntı yaratıyor. Yine kötü bir kentleşme örneği” diyor.

bigPara.com