Çağlayan: Reel faiz fare, cari açık kartal gibi tepemizde bekliyor

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, "Faiz aynen fare gibi bizi kemiriyor. Cari açık kartal gibi tepede bekliyor" diyerek, cari açığın yüksek faizle birlikte ciddi tehlike yaratabileceğini söyledi.

ANKARA - Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, "Faiz aynen fare gibi bizi kemiriyor. Cari açık kartal gibi tepede bekliyor" diyerek, cari açığın yüksek faizle birlikte ciddi tehlike yaratabileceğini söyledi.
ASO'nun aylık Meclis toplantısında konuşan Çağlayan, 2006'yı yüzde 8.5-9'luk cari açıkla geride bırakan Türkiye'nin literatüre geçeceğini savundu. Yüksek cari açığa rağmen kriz çıkmamasını, "Ya şerbetlendik ya da yüzde 8.5-9 oranındaki cari açık sorun yaratmıyor gibi görünüyor" diye değerlendiren Çağlayan, açık ve işsizliğin kronikleştiğini vurguladı. Çağlayan, yıl içinde 2006'nın zor geçeceğini söylediğini hatırlattı ve 2007'nin daha da zor geçeceğini söyledi. Anadolu Yaklaşımı'yla ilgili yasanın Meclis'ten çıkmasını beklediklerini belirten Çağlayan, yasayla 42 bin 642 firmanın borcunun yeniden yapılandırılacağını, Bankaların da uygulama sırasında 'minder dışına çıkmayacaklarını' umduğunu ifade etti.
'Angela'nın ismi Yaşar olsun'
Çağlayan, yeni asgari ücrete değinirken 403 YTL'lik asgari ücretiyle doymanın mümkün olmadığını, buna karşın işverene maliyetinin de yüksek olduğunu belirtirken, ücretin brütüne itirazları olduğunu vurguladı, asgari ücretin sistemli reforma tabi tutulmasını istedi. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye'yi ziyareti sırasında kamyoncuların AB ülkelerine yaptıkları taşımacılıkta vize işlemlerini kolaylaştırma sözü verdiğini de gündeme getiren Çağlayan, Merkel'in sözünde durmadığını söyledi. Çağlayan, "Angela'nın ismini değiştirip Yaşar koyacağım 'oğlanın adı Yaşar, karakolda doğru söyler mahkemede şaşar'" diye konuştu.