Çağlayan: Sanayinin durumu 'hayret' dedirtecek kadar değil

Çağlayan: Sanayinin durumu 'hayret' dedirtecek kadar değil
Çağlayan: Sanayinin durumu 'hayret' dedirtecek kadar değil

Zafer Çağlayan, ihracat yapılan pazarlardaki daralmaya rağmen bu yıl ilk altı ayda 50 milyar dolarlık rakamın yakalandığını vurguladı.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, sanayideki olumsuz rakamların takip ettikleri gibi konjonktürel gelişmeler nedeniyle ortaya çıktığını söyledi

İSTANBUL - Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması sonuçları için “Ortaya çıkan tablo benim için böyle hayret dedirtecek bir noktada değil. Aşağı yukarı takip ettiğimiz konjonktürel gelişmelerin ortaya çıkarttığı bir durum” dedi. Bakan Zafer Çağlayan, her yıl hazırlanan İstanbul Sanayi Odası (İSO) 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması sonuçlarının açıklandığı Meclis toplantısında, sözü edilen çalışmayı fazlasıyla önemsediğini söyledi. 

‘Kötüye gidiş duruyor’
Dört ay önce özellikle ÖTV, KDV başta olmak üzere 57’ye yakın tedbirle beraber artık kötüye gidişin durduğunu, daha bundan kötüye gidişin olmayacağını, bundan bir dönüş noktasının başladığını ifade ettiğini hatırlatan Çağlayan, bugün özellikle mart-nisan ayından  itibaren ortaya çıkan sanayi üretim endeksi, kapasite kullanım oranları, ihracattaki gelişmelerin en azından kötüye gidişin bir noktadan itibaren durduğunu, kötüye gidişin bir dönüm noktasında olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.
Türkiye’nin bugün yaşamış olduğu sıkıntının küresel ekonomideki olumsuz gelişmelerin ortaya çıkardığı bir durum olduğuna işaret eden Bakan Çağlayan, IMF tahminlerine göre dünyada 2009 yılında 79 ülke küçülürken 102 ülkenin büyüyeceğini, büyüyecek ülkelerin de daha çok kapalı ekonomiler olduğunu anlattı. Çağlayan, “Ortaya çıkan tablo benim için böyle hayret dedirtecek bir noktada değil. Aşağı yukarı takip ettiğimiz konjonktürel gelişmelerin ortaya çıkarttığı bir durum” dedi.

100 milyar dolar hedefi
İhracattaki gelişmelerin olumlu olduğunu anlatan Çağlayan, Türkiye’nin, son üç ayda geriye dönüş ve tekrar büyümeye başlayan bir trend içinde olduğunu, gelişmelerin eskisi gibi olmayacağını belirterek şunları kaydetti:
“İhracatla ilgili gelişmelerimizi gün gün takip ediyorum. Bunu takip etmekle beraber birçok ülkeye yapmış olduğum ziyarette fiilen görüyorum, yaşıyorum. Bu konuda da geriye gidiş bitmiştir. Bugün itibarıyla yapmış olduğumuz ihracatımız 50 milyar doları geçmiştir. Bizim de revize edilmiş programda konulmuş olan 2009 yılı hedefi 104 milyar dolardır. Yani bu saatten sonra yapmış olduğumuz ihracat kadar bir ihracatı yaptığımızdaki mevsimsel gelişmelere baktığımızda yılın ikinci 6 ayında ilk 6 ayından daha fazla ihracatın yapıldığı bir kere istatistik olarak zaten gözümüzün önünde. Görüyoruz ki 100 milyar doların üzerinde bir ihracat rakamını gerçekleştireceğiz. Neye rağmen? İhracat yapmış olduğumuz pazarlardaki daralmaya rağmen...” (aa)