Çağlayan TOBB'a sahip çıktı

İSTANBUL - Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) yönelik eleştiriler konusunda, “Eleştiriler, övgüler ne varsa, kendi içinde konuşulması gereken şeylerdir. Bir kurumu yok saymak, bir kurumun hizmetlerini yok saymak, bir kurumun yapısını yok saymak doğru değil. Kendi içinde, kendi bünyesinde konuşmak bu işin en doğrusudur” dedi. Çağlayan, Makine Tanıtım Grubu (MTG) Başkanı Adnan Dalgakıran’ın TOBB’un yapısına ilişkin eleştirileri konusundaki soruları yanıtlarken, 27 yıl fiilen Ankara Sanayi Odası (ASO) üyesi olduğunu, bunun 12 yılında ASO Başkanlığı’nı yürüttüğünü, 7 yıl TOBB Başkanvekilliği yaptığını anlattı.
Uzun süre emek verdiği yerle ilgili olarak bu sözleri kabul etmesinin mümkün olmadığını ifade eden Çağlayan, “Maksadını aşan bir ifade. Herkes fikrini söyleyebilir, herkes özgürdür ama bir başkasının alanına girmeye başlayınca özgürlük biter. Özgürlük her tarafı dağıtma, germe hakkını kimseye vermiyor” diye konuştu.
Çağlayan, TOBB’un Türkiye ekonomisinde önemli yeri bulunduğunu belirterek şöyle devam etti: “Odalar Birliği son derece saygınlığı olan 1 milyon 200 bin üyenin olduğu bir yer. Bugün ihracatçıların da, ithalatçıların da üye olduğu bir çatı örgüt. İnsanın, kendi mensubu olduğu yere bu tür şeyleri söylememesi gerekiyor. İkincisi, Adnan da hem İstanbul Sanayi Odası’nın Meclis Üyesi hem TOBB’un Makine Sektör Kurul Üyesi. Kendi yerinle ilgili konuyu konuşacağı yerler ayrıdır.” (aa)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  İstanbul