Çağlayan'dan 2.1 trilyon doları olan Çin'e 'Türk tahvilleri alın' çağrısı

Çağlayan'dan 2.1 trilyon doları olan Çin'e 'Türk tahvilleri alın' çağrısı
Çağlayan'dan 2.1 trilyon doları olan Çin'e 'Türk tahvilleri alın' çağrısı

Pekin Türk Ticaret Merkezi?nin açılışını Türkiye?nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim?in yanı sıra, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi (soldan sağa) yaptı. FOTOĞRAF: KAMİL ERDOĞDU / AA

Çin'in rezervlerinin 800 milyar dolarının ABD'nin tahvillerine bağlı olduğunu belirten Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 'Rezervlerin bir kısmı da farklı para birimlerinde tutuluyor. Oysa Türkiye'de faiz getirisi daha yüksek. Çin'in elindeki bu kaynakları kullanarak Türkiye'den de tahvil ve avrobond almasını istiyoruz' dedi
Haber: RUHi SANYER - rsanyer@radikal.com.tr / Arşivi

PEKİN - Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, son tahminlere göre Çin’in elinde 2.1 trilyon dolar döviz rezervi bulunduğunu belirterek, “Türkiye olarak Çin’in elindeki bu kaynaklardan Türkiye’ye giriş olmasını, bizden de tahviller ve avrobondlar alınmasını istiyoruz” dedi. Bakan Çağlayan, Pekin’de büyükelçilikten ayrı bir binada faaliyet gösterecek Pekin Türk Ticaret Merkezi’nin açılışını yaptı.
Buradaki konuşmasında Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantılarına ilişkin bilgi veren Çağlayan, “Çin’in rezervlerinin 800 milyar doları ABD’nin tahvillerine bağlı. Bir kısmı da farklı para birimlerinde tutuluyor. Bu paraların tutulduğu ülkelerin faiz oranlarına bakıldığında hiçbirisi Türkiye’nin üstünde değil. Türkiye’de faiz getirisi daha yüksek. Çin bağımsız bir varlık fonu kurdu ve buraya da 200 milyar dolarlık fon aktardı. Bu fonun 1 trilyon dolara çıkacağı tahmin ediliyor. Biz de Türkiye olarak Çin’in elindeki bu kaynaklarla bizden de tahviller ve avrobondlar almalarını istiyoruz” diye konuştu.

‘Getirimiz yüksek’
Bakan Zafer Çağlayan, avrobondların dünyadaki ortalama faiz getirisinin yüzde 5.92 olduğunu belirterek, “Bizim avrobond getirimiz de pekçok ülkenin üstünde. Türk avrobondlarına girmeleri ve Türkiye’nin Çin’e avrobond ihraç etmesi noktasında bir görüşmemiz olacak. Bizim iç borçlanma senetlerimize de girebilirler ya da Çin’e özel tertip bir tahvil ihracı da yapılabilir” dedi.
Devlet Bakanı Çağlayan ayrıca, Çin bankalarının Türkiye’de faaliyet göstermesini istediklerini de söyledi. Zafer Çağlayan, bir gazetecinin “Bunun reel ekonomiye katkısı ne olur?” şeklindeki sorusuna  karşılık, avrobondların çok uzun vadeli olmasının önemine işaret ederek, Türkiye’nin iç ve dış borç dengesinin oldukça olumlu olduğunu ve ülkeye taze para girişi açısından bu avrobondların büyük önem taşıdığını ifade etti. Zafer Çağlayan, “Bizden daha iyi kredi notuna sahip ülkeler var” şeklindeki yoruma cevaben de, Standard and Poors’un Türkiye’nin kredi notunu negatiften durağana çevirdiğini hatırlattı.

‘Türkiye’de banka açın’
“Çin bankalarının Türkiye’de faaliyet göstermelerinden ne kastediyorsunuz” şeklindeki bir soruya, ikili ticaret yapılan ülkelerde ticari temsilcilikler açılmasının karşılıklı para sirkülasyonunda ve teminat mektuplarında çok önemli olduğu yanıtını veren Çağlayan, bu çerçevede Çinlilere ‘Türkiye’de bir banka açın’ teklifini sunduklarını, bunun ilişkilere ivme kazandıracağını kaydetti.
Devlet Bakanı Çağlayan, madencilik yatırımlarıyla ilgili bir soruya karşılık verirken de, Türkiye’nin Çin’e yaptığı ihracatın yüzde 70’inin madenlerle ilgili olduğuna işaret ederek, bu nedenle Çinli maden yatırımcılarına “Bir yerden alıp ülkenize getiriyor işleyip satıyorsunuz. Yatırımı bizim ülkemizde yapın sonra da işleyip satın” dediğini aktardı. 

Lojistik merkezi kuruluyor
Bakan Çağlayan, bir başka soru üzerine de, Türkiye, Suriye, Irak ortak sınırında ortak bir lojistik merkezi kurulacağını, bu konuda ilgili taraflarla mutabakata varıldığını söyledi. Çağlayan, İran’ın da Türkiye-İran sınırında bir bölge oluşturulmasını istediğini ancak, bu bölgenin serbest bölge mi, organize sanayi bölgesi mi olacağının netleşmediğini belirterek, önümüzdeki günlerde İran’a gideceğini ve bu konunun orada etüt edileceğini kaydetti. 

Ortaklık yapılacak
KEK protokolü çerçevesinde Çinli ve Türk müteahhitlerin üçüncü ülkelerde işbirliği yapacaklarını da hatırlatan Çağlayan, aslında birçok ülkenin belirlenmiş durumda olduğunu söyledi. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, açılışını yaptığı Pekin Türk Ticaret Merkezi ile ilgili olarak da şu bilgileri verdi: “Açılışını yaptığımız ofis dünyada ilk. Şu anda bizim, biri burada diğeri Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da olmak üzere yapımı tamamlanmış iki ofisimiz ve Suudi Arabistan’ın Cidde ile Riyad şehrinde yapımı sürmekte olan iki ofisimiz var. Bu ofis, Çin ile ticaretimizin geliştirilmesi noktasında çok önemli bir görev üstlenecek. İhracatçılarımızın Çin’de pusula olacak. Bu merkez, ihracat pazar araştırması yapmak isteyen iş adamlarının uğrak yeri olacak.”
Bakan Zafer Çağlayan, Fındık Tanıtım Grubu’nun çalışmaları sayesinde 2010 Kasımı’nda fındıklı yoğurdun Çin pazarına gireceğinin de haberini verdi. Çağlayan, “Burada fındığı sanayileştirmeye çalışıyoruz. Pasta, dondurma, kek, ekmek ve çikolata sektörlerine sokmak için  uğraşıyoruz” açıklamasında bulundu.

Irak’la ofset anlaşması
Irak’a yaptığı ziyarete de değinen Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, bu ülkede 5 binden fazla okul ve hastaneyle 500 binden fazla konut yapılması gerektiğini belirterek, “Irak’ta 50’ye yakın işbirliği protokolü için anlaşmaya varıldı. Özellikle müteahhitlik hizmetlerinde bu yapılar için Türk müşavirlik firmalarını devreye sokacağız” dedi.
Bu projelerde kullanılacak inşaat malzemelerinin büyük çoğunluğunun da Türk firmalarının üretimi olacağına dikkati çeken Zafer Çağlayan, Irak ile ikili işbirliği protokolünde 40 madde bulunduğunu bunlardan birisinin de ofset anlaşması olduğunu sözlerine ekledi.
Bu anlaşma çerçevesinde Irak’a ‘Bize ham petrol verin, biz de size hastane, okul, konut yapalım’ dediklerini aktaran Çağlayan, bununla ilgili kanunun şu anda Irak Parlamentosu’nda olduğunu, bu yasa geçtiğinde anlaşma çerçevesinde Çin’in de finansmanıyla buradaki inşaatların yüksek düzeyde Türk firmalarınca alınabileceğini belirtti.

Shangri-La Türkiye’ye geliyor
Asya merkezli en büyük ve en lüks otel zinciri olan Shangri-La, Avrapa’ya İstanbul’dan açılıyor. Shangri-La Pudong Oteli’nin hem genel müdürü hem de Çin’in en zengin bölgesi olan Şanghay bölge başkan yardımcısı ünvanına sahip Çetin Şekercioğlu, İstanbul’da en geç bir yıl içinde yatırıma başlayacaklarını söyledi. Yaklaşık dört yıldır İstanbul’da yatırım olanaklarını araştırdıklarını belirten Şekercioğlu, bir yıl içinde otelin temelini atacaklarını ifade etti. 14 yıldan beri Shangri-La zincirinde çalışan Şekercioğlu, Swiss Otel İstanbul’un da ilk genel müdür yardımcılarından. Antalyalı turizmci bir ailenin üyesi olan Şekercioğlu, Shangri-La zincirinde önemli bir konumda bulunuyor. Shangri La’nın Uzakdoğu ve Orta doğu’da 65 oteli var. 2011’e kadar da 25 otel daha devreye sokulacak ve bunların üçü de Şanghay’da olacak. Shangri-La, diğer büyük otel işletmecisi şirketlerin aksine işlettiği otellerin hemen hemen tümünün de sahibi. Şekercioğlu, İstanbul’daki yatırımda da büyük olasılıkla bu iş modelinin uygulanacağını söylemekle beraber, ortaklık alternatifini de gözardı etmiyor. Yatırımın miktarı konusunda ise, rakam vermeyen Şekercioğlu, “Bu, arazinin değeriyle yakından ilişkili bir olay, ancak sahilde olacağını söyleyebilirim. İstanbul Boğaz’ındaki eski okulların iyi birer otel olacağını düşünüyorum” dedi.