Çağlayan'dan 250 YTL'lik asgari ücret teklifi

Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan, Türkiye'deki istihdam sorununun çözümlenebilmesi için asgari ücretin yerel veya sektörel olarak belirlenmesi önerisinde bulundu.

ANKARA - Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan, Türkiye'deki istihdam sorununun çözümlenebilmesi için asgari ücretin yerel veya sektörel olarak belirlenmesi önerisinde bulundu.
ASO'nun Kızılcahamam'da gerçekleştirdiği, 'Sektör Analizleri Toplantısı'na katılan Çağlayan, Türkiye'de yaklaşık 2,5 milyon asgari ücretli bulunduğunu belirterek, bunların 70 bininin Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da çalıştığını ifade etti.
Çağlayan, doğu ve güneydoğuya yatırımları kaydırabilmek için asgari ücrette yerel bir uygulamaya gidilebileceğini söyledi. Türkiye'deki 81 ilden, 49'unun teşvik kapsamına alındığını anımsatan ASO Başkanı Zafer Çağlayan, bunlardan 19'unun çok yoksul illerden oluştuğunu, bu illerin asgari ücrette 1. bölge olarak kabul edilebileceğini ve bu kentlerde asgari ücretin 350 YTL yerine, sözgelimi 250 YTL olarak uygulanabileceğini anlattı.