Çağlayan'dan Irak'a ihracat yapan firmalara müjde

Çağlayan'dan Irak'a ihracat yapan firmalara müjde
Çağlayan'dan Irak'a ihracat yapan firmalara müjde
Çağlayan, "Gıda ürünlerinde zorunlu uygulama 1 Ocak yerine 1 Mart'ta başlayacak"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye ’nin en büyük ihraç pazarlarından biri olan Irak’a girecek ürünlerde bir takım gözetim ve denetim sistemi uygulamaya başlatılmış olduğunu hatırlatarak, “Yaptığımız yoğun çalışmalar sonucunda, ’Öncelikle K.Irak mobilyalarda Türk standartlarını uygulamayı kabul etti. Mobilyalarda Türk standartlarına göre sertifika almış malların ithaline izin verecek. Bu sertifikaları veren laboratuarların akredite olma şartını ise 1 Ocak 2013’den, 1 Temmuz 2013’e öteledi, başlamış ihraç işlemlerinde sertifika aranmayacak” dedi. Bakan Çağlayan, K. Irak’a, gıda ürünleri ihracatında Tarım Bakanlığı’nın düzenlediği sağlık sertifikalarının kabul edileceğini ve zorunlu uygulamanın da 1 Ocak yerine 1 Mart’ta başlayacağını bildirdi.


Düzenlemeleri Çağlayan açıkladı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan konuya ilişkin yapılan düzenlemeleri şöyle sıraladı: “Öncelikle K.Irak mobilyalarda Türk standartlarını uygulamayı kabul etti. Mobilyalarda Türk standartlarına göre sertifika almış malların ithaline izin verecek. Bu sertifikaları veren laboratuarların akredite olma şartını ise 1 Ocak’tan 1 Temmuz’a öteledi, başlamış ihraç işlemlerinde sertifika aranmayacak. K. Irak, gıda ürünlerinde Tarım Bakanlığımızın düzenlediği sağlık sertifikalarını kabul edecek, zorunlu uygulama 1 Ocak yerine 1 Mart’ta başlayacak. Tarım ürünlerinde öngörülen sevk öncesi inceleme (SGS, Bureau Veritas) 1 Ocak’ta başlamayacak, kesin tarih K. Irak tarafından bilahare tespit edilip bildirilecek. Taraflar arasında işbirliği ve iletişim için bir danışma mekanizması kuruldu. Irak’a güvensiz mal ihraç eden firmalar bu yolla bildirilecek, Türkiye tedbir alıp bilgi verecek. İşbirliği amacıyla Şubat ayında K. Irak’tan uzmanlar Türkiye’ye gelip eğitim alacak ve yerinde inceleme yapacaktır”

K. Irak’a mobilya ihraç eden firmaların Türk standartlarına uygunluğu gösteren belgeleri temin etmek üzere TSE’ye veya bu alanda faaliyet gösteren diğer uygunluk değerlendirme kuruluşlarına başvurmaları gerektiğini belirten Çağlayan, “Belgesi olmayan ancak ithalatçıyla 1 Ocak 2013’ten önce yaptıkları sözleşme gereğince işlem başlatmış firmalarımızın ise sevkiyattan önce Bakanlığımıza (Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü) başvurmaları gerekecektir” diye konuştu.

bigPara.com