Çalık Enerji'nin Arnavutluk'ta işi zor

Arnavutluk'ta gerçekleştirilen ve Türk şirketi Çalık Enerji'nin kazandığı Albtelekom özelleştirmesi konusundaki tartışmaların sürdüğü belirtildi.

TİRAN - Arnavutluk'ta gerçekleştirilen ve Türk şirketi Çalık Enerji'nin kazandığı Albtelekom özelleştirmesi konusundaki tartışmaların sürdüğü belirtildi.
Arnavutluk Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği Başkanı Luan Baraşi, tekrarlanması söz konusu olan ihaleye Arnavut işadamları olarak katılmaya hazırlandıklarını ve Çalık Enerji'nin verdiği 120 milyon dolarlık fiyatı 200 milyon dolara yükseltmeye hazır olduklarını söyledi. Çalık Enerjii, Albtelekom'un hisselerinin yüzde 76'sı için mayıs ayında yapılan ihaleyi 120 milyon dolarlık teklifle kazanmıştı.
Seçim sonrası değişiklik
Ancak, Arnavutluk'ta bu ay yapılan seçimlerden birinci parti olarak çıkan ve bir koalisyon hükümeti kurmaya hazırlanan Demokrat Parti tarafından, Sosyalist Parti iktidarı zamanında yapılan ihalenin hukuki geçerliliğini yeniden değerlendireceği açıklaması yapılmıştı.
Demokratik Parti lideri Sali Berişa, Çalık Enerji'nin, baş rakibi Sosyalist Parti lideri ve Başbakan Fatos Nano'nun kurdurduğu paravan bir şirket olduğunu iddia ediyor.