Çalık, Oil ile rafineri kuracak

Ceyhan'ın petrol terminali haline gelmesinin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışındaki rafineri ihtiyacı nedeniyle Kazak, Rus ve Petrol Ofisi'nin ardından Çalık Enerji de rafineri yatırımına girme kararı aldı.

ANKARA - Ceyhan'ın petrol terminali haline gelmesinin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışındaki rafineri ihtiyacı nedeniyle Kazak, Rus ve Petrol Ofisi'nin ardından Çalık Enerji de rafineri yatırımına girme kararı aldı.
Yatırım için Petrol Ofisi gibi Ceyhan'ı tercih eden Çalık Enerji, Hindistan'ın en büyük devlet petrol şirketi Indian Oil Corporation (IOCL) ile gerçekleştireceği rafineri ve petrokimya kompleksi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na (EPDK) başvurdu. Yıllık 15 milyon ton kapasiteli entegre rafineri ve petrokimya kompleksinin maliyeti ise yaklaşık 4.9 milyar dolar olacak.
Çalık Enerji İcra Kurulu Başkanı Erdal Çelik, söz konusu kompleksin hem iç hem dış pazarın ihtiyaçlarına yönelik üretim yapacağını kaydetti. Ceyhan'da kurulması önerilen tesisin, Türkiye'nin petrol ve petrokimya ürünleri açığını karşılayacağını belirten Çelik, tesisin aynı zamanda diğer ülkelere yüksek katma değerli ve işlenmiş ürün ihracatı yapacağını söyledi. Erdal Çelik, ortakları IOCL'nin halen yılda 54 milyon ton petrol işleyen çok sayıda rafinerinin sahibi ve sektöründe dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olduğunu söyledi.