Çalık ve ENI boru hattı için anlaştı

Samsun-Ceyhan Hampetrol Boru Hattı'nın yapımı için Çalık Enerji ve İtalyan enerji şirketi ENI, işbirliği kararı aldı.

İSTANBUL - Samsun-Ceyhan Hampetrol Boru Hattı'nın yapımı için Çalık Enerji ve İtalyan enerji şirketi ENI, işbirliği kararı aldı. Çalık Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre, Orta Asya ve Hazar Havzası hampetrol kaynaklarının Türkiye üzerinden dünya pazarlarına açılmasına olanak sağlayacak Samsun-Ceyhan Boru Hattı'nın ortak yapımı için Türkiye'den Çalık Enerji ile İtalyan enerji şirketi ENI mutabakata vardı.
Çalık Grubu şirketlerinden Çalık Enerji'nin, Samsun-Ceyhan Boru Hattı Projesi lisansı için daha önce başvuruda bulunduğu ve bu başvurunun 12 Haziran 2004 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandığı hatırlatılan açıklamada, projenin lojistik önemiyle dünya hampetrol taşımacılığının rotasını değiştireceği ve Türkiye'ye önemli bir gelir kaynağı yaratacağı vurgulandı. Çalık Grubu İcra Kurulu Başkanı Erdal Çelik de Samsun-Ceyhan Boru Hattı için iki yılı aşkın süredir hazırlık yaptıklarını belirterek, İtalyan ENI ile aldıkları işbirliği kararının bu çalışmaların bir sonucu ve önemli bir aşaması olduğunu ifade etti.
Tanker trafiği azalacak
Çelik, şöyle konuştu: "Proje, Boğazların tanker trafiğinin azaltılması ve dolayısıyla çevre ve Boğaz güvenliğinin sağlanması açısından Türkiye için hayati öneme sahip. Şu an Türkiye boğazlarından yıllık 120 milyon varil hampetrol taşınıyor. Bu rakamın önümüzdeki 10 yılda 250 milyon varili aşması bekleniyor. Samsun-Ceyhan Hampetrol Boru Hattı Projesi'nin hayata geçmesiyle Boğazlardaki tanker trafiğinin yüzde 50 azaltılması mümkün olacak."