Çalık: Yeni ortaklıklar için de görüşüyoruz

Çalık Enerji Samsun-Ceyhan petrol boru hattı projesi için İtalyan petrol ve gaz devi ENI'nin yanı sıra başka firmalarla da görüştüğünü ve proje için gerekli finansmanın şimdiden tamamlandığını açıkladı.

İSTANBUL - Çalık Enerji Samsun-Ceyhan petrol boru hattı projesi için İtalyan petrol ve gaz devi ENI'nin yanı sıra başka firmalarla da görüştüğünü ve proje için gerekli finansmanın şimdiden tamamlandığını açıkladı. Enerji Bakanlığı'nca hazırlanıp Başbakanlığa gönderilen ve ocak ayından beri bekleyen kararnameyle ilgili bakanların imzalarının tamamlandığını açıklayan Çalık Enerji İcra Kurulu Başkanı Erdal Çelik yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:
"İtalyan ENI ile işbirliğimiz, sürüyor. Ayrıca projede yer alabileceği düşünülen diğer bazı şirketlerle de görüşmelerimiz devam etmektedir. Proje için gerekli finansman sağlandı. Böylesi projelerde hattın yapımından çok, içinin doldurulması önemli. Samsun-Ceyhan boru hattının içinin doldurulması da önemli ölçüde güvence altındadır. Hedefimiz yasal onayların tamamlanmasını takiben en geç iki sene içinde projeyi tamamlayarak, ülkemize kazandırmaktır."