Çalık'a Tiran'dan kötü haber var

Arnavutluk'ta 3 Temmuz 2005 tarihinde yapılan ama hâlâ 3 seçim bölgesinde sonuçları ilan edilmeyen seçimlerde birinci parti olarak çıkan Demokratik Parti'nin lideri Sali Berişa, yeni hükümetin, Albtelekom özelleştirmesinin uluslararası uzmanlar yeniden incelemesini yaptıracaklarını açıkladı.

TİRAN - Arnavutluk'ta 3 Temmuz 2005 tarihinde yapılan ama hâlâ 3 seçim bölgesinde sonuçları ilan edilmeyen seçimlerde birinci parti olarak çıkan Demokratik Parti'nin lideri Sali Berişa, yeni hükümetin, Albtelekom özelleştirmesinin uluslararası uzmanlar yeniden incelemesini yaptıracaklarını açıkladı.
Fatos Nano başkanlığındaki hükümetin son toplantısında, Albtelekom'un Türk şirketi Çalık Enerji'ye satışının onaylanması konusuna da değinen Berişa, şunları söyledi: "Seçim kampanyasının en sıcak zamanında Arnavutluk'ta sosyalistlerin yönetiminde olduğu hükümet, ülkenin en büyük zenginliklerinden birisi olan Albtelekom'u özelleştirdi. Bu türdeki bir şey seçim kampanyası sırasında olmamalıydı. Demokratik Parti'nin yönetiminde olacak yeni hükümet, Albtelekom işletmesinin özelleştirilmesinin uluslararası uzmanlar tarafından yeniden incelemesini yaptıracaktır." Çalık Enerji Telekomünikasyon, 7 Mayıs'ta Albtelekom'un yüzde 76 hissesini 120 milyon avroya satın almıştı. Albtelekom
ihalesine, Çalık'ın yanı sıra Slovenya Telekom, Telekom Kore, Samsung, MCT-Al Kharafi Grubu katılmıştı.