Çalık'ın Arnavutluk sıkıntısı

Arnavutluk Başbakanı Fatos Nano, hükümetin son toplantısında, Albtelekom'un Çalık Enerji Telekomünikasyon'a satışını onayladı. Başbakan'ın onay kararına karşın, 3 Temmuz'da yapılan genel seçimde birinci parti olarak çıkan Demokratik Parti ise kararı 'yasadışı' niteledi.

TİRAN - Arnavutluk Başbakanı Fatos Nano, hükümetin son toplantısında, Albtelekom'un Çalık Enerji Telekomünikasyon'a satışını onayladı. Başbakan'ın onay kararına karşın, 3 Temmuz'da yapılan genel seçimde birinci parti olarak çıkan Demokratik Parti ise kararı 'yasadışı' niteledi.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Demokratik Parti Genel Sekreteri Ridvan Bode, Albtelekom'un özelleştirme sürecinin açık olmadığını iddia ederek, şunları söyledi: "Ülkenin en önemli zenginliklerinden olan Albtelekom, Çalık Enerji adlı Türk şirketince satın alınmıştır. Demokratik Parti'nin yakın zamanda kuracağı yeni hükümet, Albtelekom'un özelleştirilmesi hakkında soruşturmanın başlamasını isteyecektir." Başbakan Nano'nun, Albtelekom işletmesinin satış prosedürünü hükümet toplantısında onaylamasının ardından Türkiye'ye hareket ettiğini belirten Bode, yeni parlamentonun, Başbakan Nano'nun bu kararını inceleyeceğini vurguladı. Bode, "seçimlerde başarısız olan Başbakan Nano, onay kararıyla, kanundışı eylemde bulundu" dedi. Çalık Enerji Telekomünikasyon, 7 Mayıs 2005'te Albtelekom'un yüzde 76 hissesini 120 milyon avro bedelle satın almıştı. Albtelekom ihalesine, Çalık Enerji Telekomünikasyon'un yanı sıra Slovenya Telekom, Telekom Kore, SamsungKore, MCTAl Kharafi Grub şirketleri de katılmıştı.