Çalık'ın teminatı değerinden 9 kat fazla gösterilmiş

Çalık'ın teminatı değerinden 9 kat fazla gösterilmiş
Çalık'ın teminatı değerinden 9 kat fazla gösterilmiş
Çalık Grubu'nun Sabah ve atv'yi satın alırken Halkbank ve Vakıfbank'tan aldığı kredinin ayrıntıları Yüksek Denetleme Kurulu raporuyla belli oldu


ANKARA - Vakıfbank ve Halkbank'ın Sabah-atvGrubu'na Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) satın alan Çalık Grubu'na kullandırdığı 750 milyon dolarlık kredinin ayrıntıları Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (YDK) raporuna girdi. Raporda kredi için teminat gösterilen 7 gayrimenkulun ekspertiz değerinin 9 kat üzerinde ipotek edildiği, ayrıca ortakların koyacağı 450 milyon dolara rağmen 2012-2015 arasında kredinin geri ödeme projeksiyonunda 51.1 milyon dolar açık olduğu belirtildi.
HaberTürk gazetesinden Ahmet Kıvanç'ın haberine göre, ekspertiz değeri 102.7 milyon lira olan Çalık'ın 7 gayrimenkulu üzerine 975 milyon lira tutarında birinci derece ipotek tesis edildi. YDK raporunda üzerine ipotek konulan gayrimenkullerin Sabah-ATV'ye ait olduğu ve 'ekspertiz değerine göre çok yüksek değerle ipotek altına alınmış olduğu' vurgulandı. Kredi sözleşmesine müşterek borçlu ve müteselsil kefil olarak Ahmet Çalık imza attı. Raporda hakim ortağın kefaleti nedeniyle grubun diğer alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin yakından izlenmesi önerildi.


ÖDENEN PARA 15 MİLYON DOLAR


Raora göre, Sabah-atv'yi satın alan Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik Yayıncılık A.Ş.'ye kredi, 3 yılı ödemesiz dönemle toplam 10 yıl vade, Libor+4,85 faiz oranı ve 6 ayda bir faiz ödemesi koşuluyla kullandırıldı. Kredinin ana para ödemeleri 22 Nisan 2011'de başlayacak ve altı aylık dönemler halinde yapılacak. Ana para ödemesi olarak taksit dönemlerinde iki bankaya 25'er milyon dolar ödenecek. 1.1 milyar dolara satılan Sabah-atv için paranın 350 milyon doları da Katarlı Al Wasaeel'dan temin edildi. Vakıfbank ve Halkbank'tan alınan kredi için ilk devre faizi olarak, şu ana kadar sadece 22 Ekim 2008'de 15 milyon 11 bin 523 dolar faiz ödemesi yapıldı. Kredinin ikinci faiz ödemesi ise 22 Nisan 2009'da yapılacak.

bigPara.com