Çalık'tan dev fabrika

Türk cumhuriyetlerinde Türk firmalarının yaptığı dev tesislerden biri daha Türkmenistan'da faaliyete geçti. Çalık Holding kuruluşlarından GAP İnşaat'ın 'anahtar teslim' olarak inşa ettiği Türkmenistan Amonyak ve...

AŞKABAT - Türk cumhuriyetlerinde Türk firmalarının yaptığı dev tesislerden biri daha Türkmenistan'da faaliyete geçti. Çalık Holding kuruluşlarından GAP İnşaat'ın 'anahtar teslim' olarak inşa ettiği Türkmenistan Amonyak ve Gübre Fabrikası, Türkmenistan Devlet Başkanı ve Başbakanı Saparmurat Niyazov Türkmenbaşı tarafından Türkiye'den devlet temsilcileri, bürokratlar ve işadamlarının katıldığı törenle açıldı. Türkmenbaşı törende üretim artışı için ek tesis siparişi verdi.
750 kişiye iş imkânı
Tecen şehrinde Türkmenistan'ın öz sermayesiyle kurulan ve 240 milyon ABD Doları'na (318 milyon YTL) malolan fabrika; doğalgaz, su ve havadaki azotu kullanarak yılda 200 bin ton sıvı amonyak ve 350 bin ton granül üre üretecek. Fabrika, üretimde kullanılan buharı tribün ve jeneratör aracılığıyla elektriğe dönüştürerek ihtiyaç duyduğu elektriği de kendi üretiyor. 3.5 yılda biten, yapımında ayda ortalama 2 bin kişinin çalıştığı fabrika işletme aşamasında 750 kişilik istihdam kapasitesine sahip. Dünyanın en ileri teknolojisinin kullanıldığı, 14 ülkeden 112 firma ile çalışılan fabrikanın makine parkuru Türkiye, Avrupa, Amerika ve Japonya'daki üreticilerden sağlanmış.
Ekonomiye katkı
Türkmenbaşı açılışta, tesisin bir Türk firması tarafından inşa edilmesinden mutluluk duyduğunu belirterek kapasiteyi 150 bin ton artıracak ek tesis siparişi verdi. Türmenbaşı, "800 bin hektar buğday, 650 bin hektar pamuk ekiyoruz. Bu fabrika sayesinde verimlilik artacak ve Türkmenistan ekonomisine büyük katkıda bulunacaktır. Fabrikayı yapanlara bir görev daha vermek istiyorum. Kapasiteyi 150 bin ton artıracak bir ek tesis yapalım" dedi.
Amonyak ve Gübre Fabrikası, GAP İnşaat'ın Türkmenistan'a kazandırdığı üçüncü dev tesis. Geçen yıl açılan kâğıt fabrikasının proje bedeli 115 milyon, bunu takip eden çimento fabrikasının maliyeti ise 160 milyon ABD Doları. Bunların dışında GAP İnşaat Türkmenistan'da dört tekstil fabrikasına, üç doğalgaz çevrim santralına, alışveriş ve iş merkezlerine, hükümet binalarına, prestij konutlarına, parklara imzasını atmış. GAP İNşaat'ın bağlı olduğu Çalık Holding'in yönetim kurulu başkanı Ahmet Çalık, aynı zamanda Türkmenistan Tekstil Sanayi Bakan Yardımcısı. Ahmet Çalık, Türkmenistan doğalgazı, petrolü ve elektriğinin Türkiye'ye satışı konusunda Türkmenistan Devlet Başkanvekilliği de yapıyor.
Her tesise bir okul
Çalık, "Yaptığımız her tesiste bir de okul açıyoruz. Meslek lisesi düzeyindeki okullar, içinde bulundukları fabrikaya eleman yetiştiriyor, çalışanların bilgi düzeyi yükseliyor" diyor.