Çalıntı cep kullanana takip

Çalıntı cep telefonu alanlara teknik ve hukuki önlemlerle hayat zehir edilecek. SİM kart kilitlenecek, uyarı mesajları gönderilecek, SİM bilgileri adli mercilere bildirilecek.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Çalıntı cep telefonu alanlara teknik ve hukuki önlemlerle hayat zehir edilecek. SİM kart kilitlenecek, uyarı mesajları gönderilecek, SİM bilgileri adli mercilere bildirilecek. Mevcut çalıntı ve kayıt dışı telefonların kayda alınması için de kullanıcılarından 5 YTL alınacak. 500 bini çalıntı olmak üzere 12 milyon kayıt dışı telefon bulunduğundan, devlet bu adımla 60 milyon YTL gelir elde edecek.
TBMM Adalet Alt Komisyonu, AKP'li Seyfi Terzibaşıoğlu'nun Telsiz Kanunu'nda değişiklik öngören teklifle ilgili raporunu hazırladı.
Adalet Komisyonu'nda yarın ele alınacak olan teklifin cezalara yönelik hükümlerinde değişiklik yapıldı. Alt Komisyon'un düzenlediği teklifle gelen hükümler şöyle:

  • Çalıntı ve kayıp cihazlar Telekomünikasyon Kurumu bünyesinde kurulacak bilgi ve ihbar merkezine bildirilecek. Cihazları izlemeye alacak kurum, kullanıldığını tespit ederse, kullanıcıya telefonun çalıntı olduğu ve en yakın adli birime cihazı teslim etmesi gerektiği konusunda mesaj gönderecek. Kullanıcının SIM kartı da bloke edilerek, haberleşme hizmeti durdurulacak. Ayrıca bu kullanıcının SİM kartı bilgileri ilgili adli birime bildirilerek, çalıntı ve kayıp cihazı kullanan kişilerin adli takibe alınması sağlanacak.
  • Kimlik bilgileri değiştirilen cihaz ve her türlü araç gerece kolluk güçleri tarafından tedbiren el konulacak. Buna aykırı hareket edenler
    için öngörülen 2-5 yıllık hapis cezası 1-5 yıl olarak değiştirildi. Alt Komisyon ayrıca kurum düzenlemelerine aykırı olarak elektronik kimlik bilgisini haiz yeni veya kullanılmış cihazların ticaretini yapanlara 100 YTL'den 10 bin YTL'ye kadar para cezası verilmesini karara bağladı.
  • Abone kimlik ve iletişim bilgilerini taşıyan özel bilgiler ile cihazların elektronik kimlik bilgilerin taşıyan yazılım, kart izinsiz kopyalanamayacak. Buna aykırı hareket edenlere 1-3 yıl hapis cezası verilecek.
  • İşletmeciye abonelik kaydı sırasında gerçek dışı bilgi ve belge verilemeyecek. Buna aykırı hareket edenler de 6 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.
  • Düzenleme yürürlüğe girmeden önce kurum kayıtlarında yer almadığı belirlenen cihaz kullanıcıları beş ay içinde cihazlarını 5 YTL karşılığında kayda aldıracak.
  • İşletmeciler yasal olmayan cihazların şebekelere bağlanmalarını önlemek için Cihaz Kod Kaydedici sistemlerini beş ay içinde kurumdaki merkezi Cihaz Kod Kaydedicisi sistemiyle entegre edecek.