Çalıntı karta SMS uyarısı

Küresel ödeme sistemleri şirketi MasterCard ile mobil mesaj ve faturalama uzmanı mBlox kartta sahtecilik ve dolandırıcılığın tespiti için yeni bir sistem geliştirdi.

İSTANBUL - Küresel ödeme sistemleri şirketi MasterCard ile mobil mesaj ve faturalama uzmanı mBlox kartta sahtecilik ve dolandırıcılığın tespiti için yeni bir sistem geliştirdi. Dolandırıcılık şüphesi uyandıran ya da kart sahibinin normal uygulamaları dışında bir harcama tespit ettiğinde sistem, banka müşterisini 30 saniye gibi kısa bir sürede SMS ile uyarıyor. Kullanıcı işlemin kendisine ait olmadığını teyit ettiğinde banka, hesabı bloke ederek daha fazla işlem yapılmasını engelliyor. Bankaların çağrı merkezleri üzerinden yürüttükleri sorgulama işlemlerinden 10 kat daha hızlı olan bu sistem, ayrıca operasyonel maliyetleri de yüzde 20-30 azaltıyor.
Türkiye'ye de geliyor
Sistemi önümüzdeki günlerde Türkiye'de kullanıma sunmayı planladıklarını söyleyen MasterCard Türkiye Risk ve Güvenlik Direktörü Cem Kibaroğlu, altyapının hazır olduğunu, konuyla ilgili bankalarla görüşüldüğünü belirtti. Kibaroğlu, "Bankaların büyük kısmı bu riskli işlemler için manuel yöntemler kullanıyor. Çağrı merkezleri ile yapılan sorgulamada bazen şüpheli işlemin onaylanması için 20-30 arama gerekiyor. Bu da sahte işlem sayısının artmasına yol açıyor. SMS imkânı sunan bu yeni çözüm, ilk küresel sahtecilik/dolandırıcılık tespit sistemi olacak" dedi.
Aristion (kartta dolandırıcılıkları öngörmeye yarayan sistem) kullanan bankaların bir saat gibi kısa sürede kurabileceği bu yeni uygulama, müşteriler için gerçekleştirilecek basit bir kayıt işleminin ardından aktif hale gelecek.