Çalıntı ve kaçak cep telefonları susuyor

Çalıntı, kayıp ve kaçak cep telefonları için, Bilgi İhbar Merkezi (BİM) oluşturuluyor. BİM'in asıl işlevi, çalıntı telefonların kullanımını engellemek olacak.

ANKARA - Çalıntı, kayıp ve kaçak cep telefonları için, Bilgi İhbar Merkezi (BİM) oluşturuluyor. BİM'in asıl işlevi, çalıntı telefonların kullanımını engellemek olacak. Cihazı kayıt altındaki ve elektronik kimlik bilgisi değiştirilmemiş telefonların oluşturduğu beyaz listede bulunan kullanıcılar, çalınma, yağmalanma gibi rızası dışında elinden çıkan cep telefonlarının elektronik haberleşme şebekesinden hizmet almasını engellemek için telefonla BİM'e ihbarda bulunacak. İhbar edilen cihazların elektronik haberleşme bağlantısı kesilmek üzere IMEI numarası kara listeye alınacak. Kara listedeki telefonlara GSM operatörleri hizmet vermeyecek.
Cihaz kullanıcıları tarafından mahkemelere yapılan başvurular da ise, mahkemenin ya da savcılığın elektronik haberleşme bağlantısının açılmasına veya kesilmesine ilişkin talepleri üzerine de cihazın numarası kara listeye alınacak veya listeden çıkacak.