'Çalışan kıymetli, 18.00'de kapatırız'

Fortis Türkiye'deki çalışanlarının sosyal hayatını kolaylaştıracak bir dizi uygulamayı hayata geçiriyor. Öncelikle gece geç saatlere kadar açık kalabilen bankanın şubelerini akşam 18.00'de kapatmaya yönelik karar alan banka yönetimi, bunun dışında 2007 başından itibaren kadın çalışanlarına kreş yardımı yapacak.
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

Fortis Türkiye'deki çalışanlarının sosyal hayatını kolaylaştıracak bir dizi uygulamayı hayata geçiriyor. Öncelikle gece geç saatlere kadar açık kalabilen bankanın şubelerini akşam 18.00'de kapatmaya yönelik karar alan banka yönetimi, bunun dışında 2007 başından itibaren kadın çalışanlarına kreş yardımı yapacak. Yoğun eğitim programlarını da mümkün olduğu kadar çalışanların özel hayatlarını etkilemeyecek şekilde dizayn etmeye çalışan Fortis'in bir başka uygulaması ise çalışanlarının evlerine yakın şubelere atanması yönünde. 'Benim çalışanım kıymetli, kapatıyoruz' diyen Fortis İnsan Kaynakları'ndan sorumlu Genel Müdürü Yardımcısı Selda Kalleci ile iki yıllık geçmişi olan Türkiye Fortis'teki yenilikleri ve grupla entegrasyonunu konuştuk.
Fortis'in gelmesiyle birlikte çalışanın da dünyaya açılması planlanıyordu. Bu proje işliyor mu?
Fortis'in bir uluslararası internet sitesi var. Bu sitesinde istihdam açısından tüm boş pozisyonlar yayımlanıyor. Hem Türkiye hem diğer Fortis çalışanları kendilerini bu pozisyonlara uygun buluyorlarsa gerekli formları doldurup internet üzerinden başvuruyorlar. Bunun için kimseden onay almaları gerekmiyor. Dolayısıyla üst düzey izin verdi mi gibi bir durum yok. Çünkü biz her çalışanımızın kariyerini yönetmek kendi sorumluluğu diyoruz. Dolayısıyla kendi hayatı hakkında karar alması için gereken desteği veriyoruz.
Göreve kabul edilirse hemen başka bir ülkedeki Fortis'te işe başlıyor mu?
Göreve kabul edilen çalışan iki ay içinde iş devri yapılıyor. Aralık ayında Türkiye'deki boş iş pozisyonları da bu sistem içinde yer alacak. Şu anda Türk çalışanlar yurtdışındaki boş pozisyonları görebiliyor ancak Türkiye'deki açık pozisyonlar o sistemde yer almadığı için Fortis'in diğer ülkelerinde çalışanlar Türkiye'yi izleyemiyor. Aralık ayında entegrasyon tamamlanacak. İçeride ise biz her pazartesi günü bankadaki yeni açık pozisyonları belirliyoruz. Ve Türkiye'deki çalışanlar buraya başvurabiliyor. Şu ana kadar beş çalışan yurtdışına gitti. Dördü Belçika'da, biri Almanya'da. Ortak özellikleri ise hepsinin çok genç olması.
Çalışana yönelik başka yeni uygulamalarınız oldu mu?
Şubeleri kolay boşaltamadığımız için eğitimleri cumartesi -pazar yapıyorduk. Biz burada da değişikliğe gittik ve özel hayat-iş hayatı dengesini mümkün olduğunca koruyabilmek için eğitimlerimizi cuma-cumartesi veya pazar-pazartesi yapacağız. Bu uygulama 2007 itibarıyla başlayacak.
Bizim internetimizde uzaktan eğitimimiz vardı. Sistemimiz gereği personelimizden akşam altıdan sonra çalışmalarını istedik. Şimdi bunu internete taşıyoruz. İnternete taşıyınca da evinde çocuğunu severken, yemek yaparken çalışıp sınavını yapacak. En azından hayatlarını biraz daha kolaylaştırabiliriz diye düşünüyoruz.
Kreş konusunda da yeni bir uygulamanız olduğunu duydum.
29 yaş ortalaması olan ve kadın ağırlıklı bir bankada kreş ihtiyacı ortaya çıkıyor. 2007 yılı itibarıyla bayan çalışanlarımızın çocukları için bir kreş yardımı yapacağız.
Fortis çalışanının akşam 18.00'de şubeden çıkması yönünde karar aldınız, bunu nasıl yapacaksınız?
Finans sektörü Türkiye'de çok çalışır. Genel müdürlük tarafı için gönül ister ki saat 9.00-18.00 diyebilmek ama bu çok mümkün görünmüyor. Ancak şubelerimizi 18.00'de kapamak istiyoruz. Benim çalışanım kıymetli, kapatıyoruz. Böyle bir hedefimiz var, bunu yapmak çok da kolay değil. Müşterilerimiz de zamanla buna alışacak. Diğer bankalar da bunu izliyor olacak. Ayrıca çalışanların mümkün olduğunca evlerine yakın şubelerde çalışmasını sağlamak da bir diğer hedefimiz.
Bu kararda Belçika'nın etkisi oldu mu? Veya en azından sıcak bakışı?
Yönetimin sıcak bakışı demek daha doğru. Ne Belçika'nın akşam 18.00'de kapatacağız diye alınmış bir kararı var ne de bizim banka yönetimimizin böyle bir onaya ihtiyacı var. Onlar, arkadaşlar bu sizin lokal işinizdir, dolayısıyla sizin vereceğiniz karardır demiştir. Ancak zaten bizim çok çalışıyor olmamıza hep şaşırıyorlardı. Tabii bu kararda oradaki kültürün yansımasıyla bizim artık banka olarak bunu gerçekleştirebilecek olgunlukta olmamızla alakalı.
Peki bu nereden geliyor... Çalışanlar Dışbank'tan Fortis'e gelene kadar geçen zamanda çok çalıştı. Dışbank daha kurumsal ve dış ticaret ağırlıklı iken, 1999-2000 ile beraber bireysel bankacılığa yöneldi. Sistemler oturana kadar çoğu da kol kuvvetiyle oldu. Dolayısıyla yorulduk yıprandık.
Dolayısıyla bizim çalışanlarımızdan da bunun mesajını aldık. Biz bizden ayrılan arkadaşlarla çıkış mülakatları yapıyoruz. Ve bu mülakatlarımıza baktığımızda herkes 'bu bankayı çok seviyorum', 'arkadaşlarımı çok seviyorum, ama yoruldum' diyor. Demek ki burada bir yüklenme söz konusu. Dolayısıyla artık bunun için teşekkür etme zamanı bankaya geldi.
Fortis üst yönetiminde üç Türk görev alıyor
Peki üst düzeyden yurtdışına geçişler olacaktı ama böyle bir şey duymadık?
Şu aşamada bizim her bir deneyimli üst düzey yöneticimize hararetle ihtiyacımız olduğu için onları bir yere göndermedik. Ama ne yaptık, Fortis'in çeşitli yönetim ekiplerine gönderdik. Fortis'in Management Team'ini aralarında Genel Müdürümüz Faik Açıkalın'ın da bulunduğu yaklaşık 20 kişilik bir grup oluşturuyor. Düzenli aylık toplantıları var.
Fortis ağırlıklı erkek çalışanlardan oluşuyor ve Belçikalılar bunu kırmaya çalışıyor. Diversity Team bu nedenle onlar için çok önemli. Fortis yönetimi kadın yöneticilerin sayısının artması ve yönetimin yüzde 25'inin kadınlardan oluşması gibi bir hedef koydu. Banka yönetimi bir taraftan bunu sağlamak diğer taraftan farklı kültürlerden gelen insanların yönetimde yer almasını sağlamak için bir özel yönetim takımı kurdu. Diversity Team. Kaan Cesur operasyonel hizmetlerden sorumlu genel müdür yardımcımız da bu ekipte yer alıyor. Keza Murat Ermert kurumsal iletişimden sorumlu genel müdür yardımcımız... Fortis'in Brand Management Team'ında yer alıyor.
Bunların hepsi düzenli toplantıları olan ve Fortis'in genelinde karar alan takımlar. Bankanın genel stratejisinin belirlendiği, nereden nereye gidecek, hangi hedeflere koşacak, hangilerini geride bırakacak bunlara ilişkin kararların alındığı takımlar.
Dolayısıyla asaleten atama yok, ancak bu takımlarda yer alıyoruz. Ancak belli bir süre sonra yurtdışına yönetici anlamında gidecek arkadaşlar olacaktır.
'Kadın ağırlıklı olmamıza şaşırdılar'
İlk tepkiler neler oldu? Belçika Fortis ile Türk Fortis arasında...
Bizim hanım çalışan ağırlıklı olmamız bir kere onları çok şaşırttı.
İkincisi Türkiye'deki finans sektörü şık hanımlar ve beylerden oluşuyor. Mesela bankacılar Blue Jean'la işe gelmezler. Halbuki yurtdışında daha spor daha rahat kıyafetlerle işe gidebiliyorlar. Dolayısıyla onlar buraya geldiği zaman çok rahatsız oluyordu. Çünkü karşılıklı bir toplantı yapıyorsunuz sizin üzerinizde bir takım elbise var onlar geliyorlar penye bluz altına kanvas bir pantolonla. Dolayısıyla herkes birbirine bakıyordu. Ama şimdi fark ediyorum ki onlar buraya gelirken en azından takım elbise seçimleri değişmeye başladı.
Türkiye hakkında farklı bir Türk imajı vardı kafalarında. Dolayısıyla bu evlilik Türkiye'nin tanınması açısından da çok küçük katkıdır.
'Türkiye'de kadının maaşı erkeklerden düşük değil'
Dünyada kadınlar erkek çalışanlardan daha düşük ücret alıyor. Türkiye'deki durum ne?
Ben bugüne kadar üç ayrı sektörde çalıştım. Ve görevim icabı herkesin maaşını görüp kıyaslayabildim. Bunun için rahatlıkla söyleyebilirim ki her üçünde de kadınlara daha az maaş verildiğini görmedim.
Peki işe alınırken cinsiyet etken mi?
Türkiye'de özellikle finans sektöründe görünmüyor. Aksine kadın lehine bir durum var. Yurtdışında ise erkekler ağırlıklı. Ancak Türkiye'de aşağı kademedeki yüzde yönetimdeki yüzdeye göre daha fazla.
Bankacılık sektöründe alt düzeyde kadın yoğun ancak yönetimde yok.
Bankacılık, şube ve bölge müdürlüklerinden oluşur. Bu yüzden mobilite, hareketlilik önemli. Yani erkeklerin şehir dışındaki işleri kolaylıkla kabul ettiği gibi kadınların da kabul etmesi lazım. Onlar etmezse elbette ilerlemeleri biraz daha zor olacaktır.