Çalışana her yer ofis!

Çalışana her yer ofis!
Çalışana her yer ofis!
Tüm gün ofise tıkılıp kalmaktan sıkılan bir grup girişimci, özgür çalışma ortamı isteyenler için Arjantin merkezli 'Urban Station'ı istanbul'a getirdi.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

Arjantin’den çıkıp, Şili, Meksika ve Kolombiya’yı gezen, mobil çalışanların müdavimi olduğu ‘ofis-kafe’ zinciri ‘Urban Station’ın en yeni durağı Türkiye oldu. İstanbul ’daki şubelerin ilki iş hayatının ağırlıklı olarak döndüğü Maslak’ta açıldı. Gün boyu dört duvar arası sıkıcı ofis ortamına tıkılıp kalmak istemeyenler ya da ‘dışarıdan çalışanlar’ için yaratılan bu eğlenceli konsept, yine benzer ofislerde çalışan profesyoneller için de yeni bir girişim kapısı açtı. ‘Urban Station’ın Türkiye durağını açan ekip de işte tam bu fikirden yola çıkmış. İngiliz bir firmanın Türkiye ofisinde çalışan Çiğdem Koyutürk, 2011 yılında ‘home-office’ çalışmak zorunda kalınca, kendi ihtiyaçlarından yola çıkarak internetten bu konsepti araştırmış ve ‘Urban Station’ ile tanışmış. Ardından Arjantin’deki yönetimle görüşmeler başlamış ve geçmişte yolları aynı ofislerde birleşmiş, çoğu Boğaziçi Üniversitesi mezunu altı aktif ortak, konsepti Türkiye’ye getirmiş.
İşlerini bıraktılar
Arjantin’deki ana firmanin ortak olduğu Urban Station Avrupa & Ortadoğu şirketinin genel müdürü de Deloitte Türkiye’deki görevini bırakan Coşku Çobanoğlu. Urban Station’ın mobil calışanlar için tasarlanmış ve ofis ortamında ihtiyaç duyulan tüm teknik donanımları içeren bir ‘ofis-kafe’ konsepti olduğunu belirten Coşku Çobanoğlu, bireysel ya da toplu çalışma masalarında, açık alandaki oturma gruplarında çalışılabildiğini, toplantı odalarının kullanılabildiğini söylüyor. Kafenin hedef kitlesi ise, serbest calışanlar, ofis kiralamak yerine mobil calışmayı tercih edenler, girişimciler, toplanti odası ihtiyacı duyanlar, birkaç saat farklı bir mekânda çalışmak isteyenler ve hatta ders çalışan öğrenciler. İki ay kapılarını açan Urban Station’da bir çalışma ortamında yer alan tüm ekipmanların yanında çalışmaktan sıkılanlar için atlayıp biraz gezinecekleri sarı bisikletler bile var.
Baştan ayağa sarı rengin hâkim olduğu kafeye özellikle kurumsal firmaların ilgi gösterdiğini belirten Coşku Çobanoğlu, ikinci şubeyi açmak için de Taksim-Cihangir-Galata-Şişhane hattında araştırma yaptıklarını söylüyor.

Ayda 500 TL’ye sürekli ofis 
Yeme içme köşelerinin de olduğu Urban Station’da fiyatlandırma ilginç. Fiyatlandırma açık kullanım alanları için saatlik olarak yapılıyor, ilk saat 8, sonraki her saat 6 lira. Gün boyunca kalan mobil çalışanlar için ise 30 TL. Konsept dahilinde kalınan süre boyunca da ücretsiz ve sınırsız olarak çay, kahve, kruvasan, kurabiye ve taze meyve ikramları yapılıyor. Saatlik kullanım dışında ayrıca burayı sürekli ofis olarak kullanmak isteyenler için de hafta içi-hafta sonu sürekli kullanabilecekleri aylık 500 TL’lik paketler sunuluyor.

bigPara.com