Çalışanın da vergi iadesi kalkıyor

Emeklilerden sonra ücretlilerin de fiş toplama zorunluluğu kaldırılıyor. 1985'te vergi sistemine dahil edilen katma değer vergisinin (KDV) oturtulması için çıkarılan Vergi İade Yasası IMF'nin de talebiyle 2008 itibarıyla tarihe karışacak.

İSTANBUL/ANKARA - Emeklilerden sonra ücretlilerin de fiş toplama zorunluluğu kaldırılıyor. 1985'te vergi sistemine dahil edilen katma değer vergisinin (KDV) oturtulması için çıkarılan Vergi İade Yasası IMF'nin de talebiyle 2008 itibarıyla tarihe karışacak. Çalışanlar bu yıl son kez vergi iadesi alacak. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, yasal düzenlemenin yakında Bakanlar Kurulu'na sunulacağını açıkladı. 4'üncü Türkiye Hazar, Orta Asya Bankacılık ve Finans Zirvesi'ne katılan Unakıtan, vergi iadesinin yerine asgari ücretin belli bir düzeyinde indirim getirileceğini söyledi, ancak bu düzeyin ne olacağı konusunda açıklama yapmadı.
Vergi indirimi getirilecek
Vergi paketinin içeriğine ilişkin sorular üzerine, Unakıtan, paketin yeni vergi getirmediğini, vergi güvenliğiyle ilgili önlemleri içerdiğini belirtirken, ücretlilerin fiş almalarına ilişkin değişikliklerin de bulunduğunu söyledi. Unakıtan, "Bu sene iadeler yapılır, 2008 için 2007'de fiş toplama mecburiyeti kaldırılıyor. Bunu yakında Bakanlar Kurulu'na sunacağız ve kısa zamanda Meclis'e sunmayı düşünüyoruz" diye konuştu. Vergi iadesinin yerine asgari ücretin belli bir düzeyinde vergi indirimi getireceklerini kaydeden Unakıtan, "Daha önce emeklilere de fatura toplama zorunluluğunu kaldırdık, sorun olmadı. Ücretlilerde de olmaz. Devamı halka zulümden başka bir şey değil. Birtakım sahtekârlıklar da oluyor. Artık bunu kaldıralım diyoruz" dedi. Unakıtan, pakette vergi güvenliği açısından düzenlemelerin de yapılacağını söyledi.
Özel sektörde nasıl telafi edilecek?
Bu arada, kaldırılacak vergi iadesinden doğacak kayıpların giderilmesi için getirilecek vergi indiriminin ücrete yansıtılmasında sıkıntı yaşanabileceği belirtiliyor. İndirimin memur maaşına aktarılmasında sorun olmayacağı, ancak brüt yerine net ücretle çalışan özel sektörde bu indirimlerin maaşa yansıtılmama riski olabileceğine dikkat çekiliyor. Çalışanlar, halen aldıkları ücretin ortalama yüzde 5'i oranında vergi iadesi alıyordu.'Yöntem bulunacak'
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Halkbank'ın özelleştirmesinde kullanılacak yöntemin halka arz veya blok satış şeklinde olmasına ilişkin çalışmaların sürdüğünü söyledi. Unakıtan, "Blok satış mı, halka arz mı olacak, bunlar konuşuluyor. Yakında karar verilir ve prosedür başlar. Çalışan uzman arkadaşlar bu konuda bize bilgi verecekler. Siyasi irade olarak biz de kararı verip prosedürü başlatmak istiyoruz. Bu karar ise 2007 yılında gerçekleşir" dedi.