Çalışanları uğurladı

Çalışanları uğurladı
Çalışanları uğurladı
Sabri Ülker, dün son yolculuğuna uğurlandı. İş ve siyaset dünyasını buluşturan cenaze törenine yüzlerce Ülker çalışanı katıldı.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - 92 yaşında hayata veda eden ‘Bisküvici dede’ Sabri Ülker, dün Fatih Camii’nde düzenlenen cenaze töreni ile son kez ailesi, dostları ve çalışanlarıyla buluştu. Ülker’in kurucusu Sabri Ülker’in naaşı törenin ardından Başbakan Erdoğan ve ailesinin omuzlarında cenaze arabasına taşınarak, defnedilmek üzere Eski Kozlu Mezarlığı’na götürüldü. Sabri Ülker, her ne kadar Türkiye ’nin en büyük sanayicilerinden biri olsa, arkasında milyarlarca liralık dev bir holding bıraksa da herkesin dilinde şu cümle vardı: “Çok iyi insandı.” İşte özellikle emektar Ülker çalışanlarının bu sözleri ve yaşlı gözleri ile uğurladıkları ‘büyük patron’ Sabri Ülker’i son yolculuğunda başta Başbakan Erdoğan olmak üzere iş ve siyaset dünyası yalnız bırakmadı.
Öğle namazının ardından kılınan cenaze namazı için eski, yeni Ülker çalışanları saatler öncesinden avluyu doldurmaya başladı. Özellikle Ülker’den emekli olmuş eski çalışanların bir kısmı ailesinden bile önce camiiye gelip beklemeye koyuldu. Fatih Belediyesi’nin taziye için hazırladığı özel bölümde gelenleri Sabri Ülker’in oğlu Murat Ülker’in öncülüğünde aile üyeleri kabul ederken, taziye kuyruğu yüzlerce insanla uzadıkça uzadı. Namaz vakti yaklaştıkça işadamları ve siyaset dünyası da camiye giriş yapmaya başladı. Başbakan Erdoğan’ın törene katılmasının da etkisiyle güvenlik en üst düzeyde tutuldu. Başbakan, aileye taziyelerini iletti. 

Suudi ortak ön safta
İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran’ın kıldırdığı cenaze namazında, Sabri Ülker’in hayırseverliğine ve yaptığı iyiliklere dikkat çekildi. Yüzlerce kişi bir ağızdan Ülker’e ‘hakkını helal etti.’ Belediyenin kurduğu çadırların altında kılınan namaz için ön safta aile yakınlarına ve protokole ayrıldı, cenazeye yaklaşmak isteyen çok sayıda kişi geri çevrildi. Ülker’in Suudi Arabistan’daki ortağının ön safta olması dikkat çekti.

Emekli Ülkercilerin vefası
Kalabalıkta Ülker’in eski, yeni çalışanları ağırlıktaydı. Bunlardan biri de 1966’da Ülker fabrikasında çalışmaya başlayan ve emekli olan Nezihe Güler. Tüm aile Ülker’den emekli olduklarını ve hâlâ Sabri Ülker’in ekmeğini yediklerini söyleyen Güler, “Çok iyi bir insandı. Veda etmek için sabah 10 buçuktan beri bekliyorum” dedi. Yine emekli çalışan 60 yaşındaki Haydar Günar da, “1992’de emekli oldum Ülker’den. Kimya mühendisiydim, şu anda çok duygulanıyorum. Sayesinde ev-ocak sahibi oldum. Hakkında kimse kötü bir şey söyleyemez” dedi.

Kimler katıldı?
Cenaze törenine, iş, siyaset ve spor dünyasından çok sayıda isim katıldı. Bu isimlerden bazıları şöyle: Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş. İş dünyasından ise Hamdi Akın, Nihat Özdemir, Abdülkadir Konukoğlu, Aziz Torun, Yıldırım Demirören, Vedat Akgiray, Ayşe Sözeri Cemal, Halis Komili, Tanıl Küçük, Temel Kotil, Süreyya Ciliv, Murat Yalçıntaş, Muharrem Yılmaz, Tuncay Özilhan, Cahit Paksoy, Vahit Kiler, Birol Altınkılıç.

İş dünyası neler söyledi?
* Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım: Sabri Ülker Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük işadamlarından biriydi. Türkiye’nin ihracatına önemli katkısı oldu.
* Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu: Çok sevdiğimiz bir insandı, en önemlisi hem çalışanları hem de halk tarafından çok seviliyordu. Türkiye için çok büyük işler yaptı.
* Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv: Ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Kendi alanında duayen bir iş adamıydı.
* Torunlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı: 1985’lerde Ülker’e şeker satıyorduk. O yıllardan beri tanıyorum. Özellikle iş disiplinine hayrandım. Bizlere çok şey öğretti.

Ülker ile büyüyenler
Törene halktan da katılımı oldu. Ülker ile büyüdüklerini söyleyen ve iş hayatında Sabri Ülker’i örnek alan bir grup genç de cenazeyi uğurlamak için saatlerce cami avlusunda bekledi.

bigPara.com