'Çalışanlarınızı takdir edin şirket kârınız artsın'

Dünyaca ünlü kurumsal motivasyon gurusu Chester Elton, çalışanlarını 'takdir' eden yöneticilerin çalıştığı şirketlerin kârlılığının arttığını söyledi. Yönetimde 'havuç kültürü'nün temelinin 'takdir etmek'de yattığını söyleyen Elton...
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

İSTANBUL- Dünyaca ünlü kurumsal motivasyon gurusu Chester Elton, çalışanlarını 'takdir' eden yöneticilerin çalıştığı şirketlerin kârlılığının arttığını söyledi. Yönetimde 'havuç kültürü'nün temelinin 'takdir etmek'de yattığını söyleyen Elton, "Çalışanınız takdiri hak ediyorsa sonuna kadar takdir edin asla başka bir şey söylemeyin. Yani, 'aferin bu işi başardın ama şuna biraz daha dikkat et' gibi bir ifade kullanmayın. Sadece ve sadece takdir edin" diye konuştu.
'Spesifik bir övgü yapın'
Genel olarak övgünün de birşey ifade etmediğini vurgulayan Elton, "Neyi güzel yaptı? Bunları söylemek, övgüyü spesifik olarak yapmak lazım. Ayrıca kişi zamanında takdir edilmeli" dedi. Elton, 'havuç kültürü'nü pozitif çalışma ortamı olarak da açıkladı.
Taşımacılık ve lojistik sektörü şirketi DHL Express, dünyaca ünlü kurumsal motivasyon gurusu Chester Elton'u müşterileriyle buluşturdu. Chester Elton, 'Become a 24-carrot leader' (24 havuç lideri ol) sunumuyla izleyicilere deneyimlerini anlatarak onların keyifli dakikalar geçirmesini sağladı. Elton; bir şirketin başarısının çalışanlarının performansıyla doğru orantılı olduğunu belirterek, sadık ve performansı yüksek çalışanlara sahip olabilmek için liderlerin motivasyon ve takdir yetkinliklerini en iyi şekilde kullanması gerektiğini söyledi.
Elton, 'takdir etme'yi çalışanlara sadece iyi davranmak olarak algılamamak gerektiğini söyledi. Elton, "İnsanları çalıştığı işe angaje edebilmek gerekir. Araştırmalarda dünyada çalışanların yüzde 65'i aslında başka bir iş bulmayı hayal ederek çalışıyor. Bu şirket açısında hiç hoş değil. İşte havuç kültürü bu durumu ortadan kaldırmak için önemli.
Avis ciroyu nasıl artırdı?
Bir dönem araba kiralama şirketi Avis'te işten ayrılmalar yaşanıyordu. Bu durumundan kurtulmak isteyen Avis bir takdir programı başlattı. Sonuçta şirket kârını ve cirosunu artırdı. Yaptığı tek şey çalışanlarını takdir etmek, doğru bir şekilde ve zamanında..."
Elton, çalışanların büyük bir bölümünün işyerinden ayrılma sebebinin kurumlar değil, kötü yöneticiler olduğunu ileri sürerek, "Tüm dünyada çalışanın iş yerinden ayrılmasının birinci sebebi, yöneticisinin kötü tutumu, ikinci sebebi ise aldığı ücrettir.
Dünyada kötü yönetici yüzünden işten ayrılanların oranı yüzde 79. Düşük ücret yüzünden ayrılanların oranı da ortalama olarak yüzde 5. Eğer iş yerindeki ahenkli çalışmadan mutlu ise, ücret için hiçbir zaman işyerini değiştirmeyi göze almaz" dedi.
15 dilde kitabı var
Kanada'nın en yüksek tirajlı gazetesi Globe ve Mail tarafından
'motivasyonun önderi' ve New York Times tarafından 'yaratıcı' ve 'yepyeni nefes' sıfatları yakıştırılan motivasyon gurusu Chester Elton, liderlik konusunda her biri çok satanlar listesine girmiş başarılı kitapların yazarıdır. Elton'un Wall Street Journal ve Business Week'te en çok satanlar listesine giren 'A Carrot A Day' adlı kitabı 15 dile çevrilerek dünyada yarım milyona yaklaşan satış rakamlarına ulaştı. Elton, O. C. Tanner Recognitioan Company bünyesinde başkan yardımcısı olarak görev yapıyor. Elton aynı zamanda birçok Fortuna 100 firmasına danışmanlık hizmeti veriyor.