'Çalışmamız sürüyor'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Fransa'da Avrupa Anayasası ile ilgili referandumdan 'Hayır' çıkmasının Türkiye ile AB ilişkilerini olumsuz etkilemeyeceğini söyledi.

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Fransa'da Avrupa Anayasası ile ilgili referandumdan 'Hayır' çıkmasının Türkiye ile AB ilişkilerini olumsuz etkilemeyeceğini söyledi.
Hisarcıklıoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Fransız halkının çoğunluğunun, demokratik hakkını kullanarak anayasayı reddettiğini kaydederek, "Referandum sonucunun Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğini veya AB'nin genel anlamda genişleme sürecini olumsuz etkilemesini beklemiyoruz. Sonuçta, AB'ye tüm üye ülkelerin katılımıyla 17 Aralık 2004 tarihinde alınmış kararın uygulanmasını beklemek doğru olandır" dedi. Bu sonucun AB'nin gelecekteki yapılanma biçimini nasıl etkileyeceğini bilemediklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:
"Ancak, bugüne kadarki uygulamalar göstermiştir ki, AB kendi içindeki gelişmeleri aşabilecek mekanizmalara sahiptir veya bu mekanizmaları üretebilmektedir. Dolayısıyla, biz 3 Ekim 2005 tarihinde AB ile Türkiye arasındaki üyelik müzakerelerinin başlatılacağına inanıyoruz. İş dünyası olarak da çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütüyoruz."