Calvo: Kırılganlığa karşı önlem alın

Uluslararası Ekonomi Kurumu Başkanı Prof. Dr. Guillermo Calvo, sermaye girişlerindeki ani duruşların, 1990'lardan bu yana, yükselen piyasalardaki krizlerin temel nedeni olduğunu söyledi.

ANKARA - Uluslararası Ekonomi Kurumu Başkanı Prof. Dr. Guillermo Calvo, sermaye girişlerindeki ani duruşların, 1990'lardan bu yana, yükselen piyasalardaki krizlerin temel nedeni olduğunu söyledi. Calvo, sermaye girişlerindeki ani duruşlarla likidite azlığının krizleri tetiklediğini ifade etti. Sermaye çıkışlarının, bankacılık sistemini etkilemesi halinde, ülkelerin milli paralarının ciddi değer kaybına uğradığını, diğer ekonomik unsurları da etkilemesinin ardından işsizliğin arttığını kaydetti. 2001 yılında, sermaye çıkışlarına karşı kırılganlık açısından Türkiye ile Arjantin arasında bir sorun yokken, 2005 yılında Türkiye'deki kırılganlığın arttığının altını çizen Calvo, bunun da sebebini, Türkiye'nin cari işlemler açığının yüksek olmasına bağladı.
Prof.Dr. Guillermo Calvo, dış kaynaklı krizlerden korunmak için bir ülkenin ekonomik reformları tamamlayarak, iç kırılganlığı azaltıcı politika önlemlerini alması gerektiğinin altını çizdi.