Çam ağaçlarına yılbaşı tedbiri

ANKARA - Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, yeni yıl kutlamaları için kullanılabilecek türdeki ağaçlardan oluşan ormanlık alanlarda, görevli sayısını artırdıklarını bildirdi.
Kahveci, yeni yıl kutlamalarını fırsat bilerek orman alanlarına zarar vermek isteyenlere karşı gerekli her türlü tedbiri aldıklarını belirtti. Her yıl yılbaşı kutlamaları nedeniyle başta büyük illere yakın yerlerden ağaç kesimi için girişimler olabildiğini anlatan Kahveci, şu ana kadar bu konuda önemli bir tahribat yaşanmadığını söyledi. Kahveci, bilinçlendirme çalışmaları ve önleyici tedbirlerle kaçak ağaç kesiminin önemli ölçüde azaldığını belirterek, şöyle devam etti:
“Yeni yıl dolayısıyla yılbaşı ağacı olarak kullanılan çam, köknar ve ladin ağaçları yasa dışı faaliyetlerle ormanlık alanlardan temin edenlere değişik cezai müeyyideler uygulanıyor. Orman teşkilatlarımız, her yıl yılbaşı için çam kesenlere karşı uyarı ve ikazlar yapıyor. Ayrıca, kaçak kesimin önüne geçmek amacıyla ormanlık alanlarda, bu yıl görevli sayısını artırdık.” (aa)