Çam fıstığı 16 köyü zengin etti

Türklerin sadece tatlı ve pilavlarda kullandığı, Avrupa'da ise at yeminden gıda ve sağlık sektörlerine kadar geniş bir kullanım alanı bulunan çam fıstığı, yıllık 1000 ton üretimi bulunan Kozak Yaylası köylerini 'zengin etti'.

İZMİR - Türklerin sadece tatlı ve pilavlarda kullandığı, Avrupa'da ise at yeminden gıda ve sağlık sektörlerine kadar geniş bir kullanım alanı bulunan çam fıstığı, yıllık 1000 ton üretimi bulunan Kozak Yaylası köylerini 'zengin etti'. İzmir'in Bergama ilçesine bağlı Kozak Yaylası çevresindeki çam fıstığı yetiştiricisi 16 köy, Türkiye'nin en zengin köyleri arasına girdi. 160 haneli Kaplan Köyü muhtarı Harun Demir, köyün 2006 yılı bütçesini 1 milyon YTL olarak hazırladıklarını belirtti. Çam fıstığının yarısı Ortadoğu, diğer yarısı ise AB ve ABD ülkelerine gönderiliyor.
Kişi başına 14 bin dolar gelir
Toplam 1500 ton üretimi bulunan Türkiye'de Muğla ve Aydın'da da yetiştirilen çam fıstığı, yüksek getirisi nedeniyle birçok üreticinin tercihi olmaya devam ediyor. Dünya piyasalarında kilogram fiyatı 22 avro (40 YTL) civarında gerçekleşen çam fıstığı, 1990'lı yıllardan bu yana bölge köylerinin tek geçim kaynağı. Bölge köylerinden 160 hane ve 430 nüfuslu Kaplan Köyü, kişi başına düşen yaklaşık 14 bin dolar (2500 YTL) geliriyle Avrupa standartlarını yakalamış durumda.
Köy muhtarı Harun Demir, çam fıstığı sayesinde büyük bir bütçeye sahip olduklarını açıkladı.