Çamaşıra 'yerli' kurutma

Arçelik fiyatı nedeniyle Türkiye pazarında yaygınlaşmayan çamaşır kurutma makinesinin kullanımını artırmak için harekete geçti.
Haber: SONGÜL ÇİÇEK / Arşivi

KOCAELİ - Arçelik fiyatı nedeniyle Türkiye pazarında yaygınlaşmayan çamaşır kurutma makinesinin kullanımını artırmak için harekete geçti. Yerli malı çamaşır kurutma makinesi için 6 milyon 636 bin avroluk yatırım yapan Arçelik, ilk aşamada yıllık 200 bin adet üretim yapacak ve bunun 30 bin adedini iç pazara sunacak. 2007 yılında ise üretim kapasitesi 300 bin adede çıkarılacak.
Arçelik'in Türkiye'de yerli çamaşır kurutma makinesi üretimine başlaması nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Arçelik A.Ş Genel Müdürü Gündüz Özdemir, ithal çamaşır kurutma makinesinin fiyatı nedeniyle Türkiye'de yaygınlaşmadığını dile getirerek, lüks segmentte yer alan bu ürünün satışını kolaylaştırmayı hedeflediklerini aktardı. Yeni ürün için Çayırova'da yeni bir üretim hattının faaliyete geçtiğine dikkat çeken Özdemir, tesisin Avrupa'daki tek çatı altında üretim yapan ilk yer olduğunu açıkladı.
İç pazarda yenilikçi çalışmalarının devam ettiğini aktaran Özdemir, "2006'da ciromuzu 3 milyar avroya çıkaracağız" dedi.
Arçelik Çamaşır Makinesi Ürün Direktörü Oğuzhan Öztürk ise çamaşır kurutma makinesini 500 YTL'den başlayan fiyatlarla kasımda satışa sunacaklarını söyledi. Öztürk, "Batı Avrupa'da 4 milyon adet çamaşır kurutma makinesi pazarının büyümesi 2010'ye kadar devam edecek. Biz de 2007'de üretim kapasitesini 300 bine çıkarmayı planlıyoruz" diye konuştu.
Öztürk, Batı Avrupa'da üç çamaşır makinesine bir kurutma makinesi düştüğünü, Türkiye'de ise oranın 129'a bir olduğunu söyledi. Öztürk, yeni ürünün Arçelik'in cirosuna 30 milyon avro katkı yapacağını da anlattı.