Cami yaptırana vergi indirimi

Cami yaptırana vergi indirimi
Cami yaptırana vergi indirimi
Kamuoyunda 'teşvik yasası' olarak bilinen düzenleme TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmenin ardından yasalaştı. Yeni yasayla ibadethane yaptıranlar maliyetini gelir ve kurumlar vergisinden düşebilecek.

Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Yeni yasa ibadethane yaptıranların, inşaat maliyetini vergiden düşmesine olanak sağlıyor.

Mülki idare amirlerinin izni ve denetimine tabi olarak yaptırılacak ibadethaneler ve Diyanet İşleri Başkanlığı denetiminde yaygın din eğitimi verilen tesisler için ayni ve nakdi yardımlar, Kurumlar Vergisi matrahının tespitinde beyanname üzerinden indirilecek.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti'ne makbuz karşılığı yapılan nakdi bağış ve yardımlar da vergi indirimi kapsamında tutuldu.

YÜZDE 80'E VARAN BÖLGESEL TEŞVİK
İstihdam ve yatırımlara yeni teşvikler getiren yasayla bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması, stratejik yatırımların desteklenmesi amaçlanıyor.

Paket, bölgesel teşviklerde illere göre yüzde 80'e kadar vergi indirimi öngörüyor.

'CEP'LERE 100 LİRA HARÇ
Yeni yasayla birlikte bundan böyle yurt dışından getirilen cep telefonları için, 100 lira kullanım izin harcı ödenecek.

YAŞLI ARAÇLAR HURDAYA
Yasa, model yılı 1985 ve daha eski olan taşıtların hurdaya ayrılmasını teşvik etmek için vergi borçlarının silinmesini öngörüyor.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108976510897652

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ibadethane - harikalardiyari

  "ibadethane" dendiğine göre misal kilise, sinagog ya da budist tapınağı yaptıranlar da bu teşvikten faydalanabilecek mi? yeni bir kara para aklama imkanı yaratılmış, bravo...

  Cami Ekonomisi - ilbeg

  Zafer Çağlayan aslında beğendiğim bir bakandır, çalışkandır, işini yapmak için yoğun çaba harcar, teşvik yasasında çok ciddi emekleri olan, iş adamlığından gelen ağırlığını da gördük. De, Camileri bu işn içine kim soktu ? Bu teşvikler tamamen ticari amaçlı olacakken neden camileşme teşvik ediliyor? Sanki bu ülkede yeterince cami yokmuş gibi bir de bunun yaplması ülke kaynaklarının ve vergilerin israfı değil mi ? Bu ülkenin dini inanışları farklı olan vatandaşlarının parasını neden bu işlere ayrıdınız, günah değil mi ? Ticari bir araç olarak camiilerin pıtırak gibi, gösteriş, yaranma, kayıtdışı ve parsayı vurma durumlarında çok kullanılacağını şimdiden ve kesin olarak görebiliriz. Belki 'tek din' yatarmaya çalışan iktidar için 'Camii Ekonomisi' geliştirmek olumludur ama iş özünde çok yanlış, çok sakıncalı bir durum. Hükümet ve dolayısıyle devletin bu denli Din işlerine soyunmuş olması hiç ama hiç doğru değil. Diyanet İşlerinin bile lağvedilmesi gerekirken işi teşviğe kadar getiren hükümetin niyeti iyice belli oldu. Hayırlısı olsun diyeceğim ama maalesef öyle olmayacağı belli.