Camiye yardım vergiden muaf

Camilere yapılan yardımlar artık hem gelir hem de kurumlar vergisinden düşülebilecek. Kızılay ve Yeşilay da aynı uygulamadan yararlanabilecek.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

ANKARA - Hükümetin Meclis’e sunduğu torba yasayla artık camilere yapılan nakdi ve ayni yardımların hem gelir hem de kurumlar vergisinden düşülebilmesine imkân tanınacak. Yine aynı madde ile Kızılay’da olduğu gibi Yeşilay’a makbuz karşılığı yapılan nakdi yardımlar da vergi indiriminden yararlanabilecek. Tasarı, ayrıca yurtdışından gelirken, yolcu beraberinde getirilen her bir cep telefonundan 100 lira ‘kullanım izin harcı’ alınmasını düzenliyor. Bu harçların, telefonun kayıt altına alınmasından önce yatırılması gerekiyor. Harç ödenmeden kullanılmaya başlanan telefonlar, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından kapatılacak. Harç ise yüzde 50 zamla ve gecikme faiziyle birlikte tahsil edilecek. 

Elektrikli bataryaya vergi
Ayrıca elektrik akümülatörlerinden de yüzde 3 ÖTV alınacak. Geçen yıl elektrikli arabalardan vergi alınması düzenlenmişti. Bataryadan vergi alınıp alınmaması tartışmalıydı. Şimdi tasarı ile yüzde 3’lük ÖTV getirilmiş oldu.

Sigara ve içkiye yılda iki kez zam
Torba yasadaki düzenlemeyle sigaraya asgari maktu nispi verginin yanına ‘maktu’ vergi de ekleniyor. Ayrıca içki ve sigara vergisi artık yılda iki defa enflasyon kadar arttırılacak. Tasarıda ÖTV kanununun 3 sayılı listesindeki malların asgari maktu ve yeni getirilecek ‘maktu’ vergisinin ocak ve temmuzda otomatik artmasını sağlayacak düzenlemeye geçiliyor. İçki ve sigaradan alınan vergiler TÜİK tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksindeki son altı ayda meydana gelen değişim oranında bu değişimin ilanı gününden itibaren geçerli olmak üzere arttırılacak. Yani ocak ve haziran döneminin enflasyonu temmuz ayında açıklanıyor. 3 Temmuz’da artık içki ve sigaranın fiyatı 6 aylık ÜFE oranında otomatik olarak artmış olacak. Bakanlar Kurulu ayrıca uygulama dönemlerini gün ve ay olarak belirlemeye veya belirleyeceği mallar ve aylar itibariyle yeniden belirlenmiş sayılan tutarların uygulanmamasına karar vermeye yetkili olacak. Ancak tasarıda otomatik artışın Bakanlar Kurulu kararıyla devreye gireceğine ilişkin bir hüküm yok. Bu durumda yasa yürürlüğe girdikten sonra haziran-aralık dönemindeki 6 aylık ÜFE Ocak 2013’te vergilere yansıyacak. Maktu 20 adet sigara için yani paket başına geçerli olacak. Malların cinslerine, paketlerine göre fiyat farklılaştırma yetkisi Bakanlar Kurulu’nun olacak.

bigPara.com