Can Paker'den TÜSİAD'a eleştiri

Can Paker'den TÜSİAD'a eleştiri
Can Paker'den TÜSİAD'a eleştiri
Can Paker 17 yıldır başında olduğu TESEV'den ayrılma kararı aldı. "Değişen koşullarda böylesi daha iyi" diyen Can Paker, "Artık sermayeyi tek başına temsil etmiyor" dediği TÜSİAD'ı da eleştirdi: "Siyasiler ile çatışan bir dernek olmamalı."

RADİKAL - Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Başkanı Can Paker, 24 Şubat’ta yapılacak genel kurulda vakfın yönetiminden ayrılacağını açıkladı. 17 yıldır sürdürdüğü görevini önümüzdeki ay bırakacak olan Paker kararının nedenini ise, “Değişen koşullarda böylesi daha iyi” diyerek açıkladı.

Milliyet'ten Eylem Türk'e konuşan Can Paker şu açıklamaları yaptı:

* 17 yıldır bu vakfın başındayım, yetmez mi? Değişen koşullarda böylesi daha iyi. Ve bu kararımı vakıf üyelerimize genel kurul öncesi ilettim.

* Çözüm süreci toplumun büyük çoğunluğu tarafından tasvip edildi. Artık sonuca varılması isteniyor. Bence sonuca varılmaması, fiyasko olma ihtimali çok az. Çünkü batısı da doğusu da bu konuda çok istekli. Taraflar artık bu noktaya geldi. Çözüm toplumsal talepte yatıyor. Konsolide olmuş bu toplumsal talebi dış güçler de kolay kolay değiştiremez.

'TÜSİAD SERMAYEYİ TEK BAŞINA TEMSİL ETMİYOR'

TÜSİAD’ın özellikle son dönemde hükümet ile yaşadığı gerilime dair de Paker şu yorumu yaptı:

"Artık tabu kırıcılığı çok fazla yok. Bazı girişimlerde bulundular ama sonra geri adım attılar. Sonuçta hayır derneği değil, iş dünyasının menfaatlerini korumak üzerine kurulmuş. İdealist bir şey beklemek yanlış olur. Sonuçta ‘Kanarya Sevenler Derneği’ bile kanaryaları düşünür... TÜSİAD Başkanı ister istemez siyasilerle tartışmak durumunda kalıyor. Ayrıca bütün üyeleri kapsayıcı olmak da gerekiyor. TÜSİAD’ın siyasilerle çatışan bir dernek olmaması lazım. İş dünyasının menfaatlerini gözetmesi lazım... Alternatif sermaye ortaya çıktı. Sermaye grupları çeşitlendi. TÜSİAD sermayenin tek başına temsilcisi değil artık.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/127970512797052

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TÜSİAD. - Clear

  Siyasilerle çatışan bir dernek olmamalı,demiş Can Paker.Doğru,TÜSİAD siyasi değil ekonomik bir dernektir ve siyasilerle çatışma değil uzlaşma içinde olarak ekonomiye katkı sağlamalıdır. Ama ne var ki bu dernek yıllarca meclise, belli partilerin çatısı altında 70-80 milletvekili sokarak siyasete yön vermeye alışmış bir dernektir. Alışkanlıklardan vazgeçmek zordur.

  hain ilan ediyorlar. - user383887

  Dost acı söyler ama doğru söyler demiyorlar. Bütün AKP liler ve yandaşlar kendilerine 12 yıldır destek veren dostlarını en küçük eleştiride çabucak HAİN ilan edebiliyorlar, satabiliyorlar?