Çanakkale Pire'ye rakip

Çanakkale, Akdeniz'deki gemilere yakıt, yağ, su, kumanya ikmali ve atıkların boşaltılması hizmeti verme konusunda lider durumunda olan Yunanistan'ın Pire Limanı'na rakip olacak.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi
TARIK IŞIK / Arşivi

ÇANAKKALE - Çanakkale, Akdeniz'deki gemilere yakıt, yağ, su, kumanya ikmali ve atıkların boşaltılması hizmeti verme konusunda lider durumunda olan Yunanistan'ın Pire Limanı'na rakip olacak. Çanakkale Limanı, Boğazlardan geçiş yapan ve sayıları yıllık 50 bini bulan gemilere de ikmal hizmeti verecek.
Çanakkale Kepez Limanı'nın açılışı ile Toplu Konut İdaresi'nin inşa ettirdiği 144 konutun teslim töreni dün Başbakan Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle gerçekleştirildi. Törene Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sanayi Bakanı Ali Coşkun ve Bayındırlık Bakanı Faruk Özak da katıldı. Yap-İşlet-Devret yöntemiyle inşa edilen limanın 29 yıllığına işletmesini de gerçekleştirecek olan Kolin İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Naci Koloğlu, limanın altyapısının daha önce Devlet Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığını, kendilerince gerçekleştirilen üstyapı inşaatının 14 milyon dolara mal olduğunu söyledi.
Her imkân var
Koloğlu, yükleme boşaltma, Ro-Ro taşımacılığı ve kruvaziyer yanaşmasına elverişli olan limanın Boğazlar'dan geçen gemilere sağlayacağı ikmal hizmeti ile ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunacağını da ifade etti.
Akdeniz'de Yunanistan'ın Pire Limanı'na alternatif olan Çanakkale Limanı, gemicilik sektörünün ihtiyaç duyacağı hizmetlerin tümünü karşılama olanağı sağlayacak. Limanın hizmete girmesiyle gemiler Boğaz geçiş sırası beklerken tüm ihtiyaçlarını Çanakkale Limanı'nda giderebilecek. Böylece gemilerin yakıt, yağ, su, kumanya, personel değişimi, katı ve sıvı atık boşaltma gibi ihtiyaçlarını karşılamak için ayrıca başka limanlara uğrayarak zaman kaybı önlenecek.
Çanakkale Limanı'nda katı ve sıvı atık alım hizmeti sağlayan sintine tesisleri, 5 bin 80 tonluk kapasitesiyle Avrupa'da Barselona'dan sonra ikinci, dünyada ise önemli atık kabul tesislerinden biri haline gelecek. Çanakkale Boğazı içinde bulunması nedeniyle, doğal korunaklı bir liman olma özelliği taşıyan limanın Truva antik kentine 18 kilometre uzaklıkta olması nedeniyle, Çanakkale'nin kruvaziyer turizminden pay almasını sağlayacak.
PO ikmal tesisi açtı
Limanın açılmasıyla, Petrol Ofisi'nin (PO) gemilere yakıt ikmali yapacağı tesislerinin de açılışı gerçekleştirildi. Petrol Ofisi'nin terminalinin devreye alınmasıyla sayıları yıllık 50 bini bulan Boğazlardan geçiş yapan gemilere akaryakıt ikmali yapabilecekleri yeni bir alternatif sunulmuş oldu. Böylece Boğaz geçişi için sıra bekleyen gemilerin yakıt ikmali için ayrıca vakit kaybetmesi de önlenmiş olacak.
Terminalden, Çanakkale Boğazı ve çevresinde faaliyet gösteren Türk bayraklı gemi ve teknelere de ÖTV'siz akaryakıt satışı da yapılacak. Ayrıca liman iskelesinden yararlanacak Ro-Ro, kuru yük, konteyner ve yolcu gemilerine iskeleden direkt akaryakıt satışı yapılabilecek. Ro-Ro gemilerini kullanacak kamyon ve TIR'lara da ÖTV'siz transit motorin satışı gerçekleştirilecek. Terminalden yapılacak yıllık akaryakıt satışının 100 bin metreküpe ulaşması bekleniyor.
ÇED raporu, program değiştirtti
Başbakan Tayyip Erdoğan, dünkü programında yer almasına rağmen Çan Termik Santralı'nın açılışına katılmadı. Program değişikliğinin nedeni olarak Çan Termik Santralı'nın Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun çıkmaması gösterildi.
Çanakkaleli avukat Hilmi Baydar'ın dün öğle saatlerinde Başbakanlığa gönderdiği uyarı faksında Bursa 1'inci İdare Mahkemesi'nin termik santrala ilişkin ÇED raporunun eksik ve yetersiz olduğu yolundaki kararına dikkat çekildi. Baydar ayrıca santralın açılışını yapmakla, Başbakan'ın hukuku çiğneyeceğini ileri sürdü. Enerji Bakanlığı da açılışı erteledi.
'Vatan millet Sakarya'
Biga'da açılışlara katılan Erdoğan, yaptıklarını vatandaşa rakamlarla anlattı. Erdoğan, laf yerine iş ürettiklerini belirterek, şöyle konuştu: "Vatan, millet, Sakarya nutuklarıyla, içi doldurulmamış hamasi sözlerle hiçbir yere gidilemez. Türkiye'de bunlar ne yazık ki çok prim yaptı." Erdoğan, AKP'nin iktidara gelmesinden sonra daha az kazanıyorlarsa "Sakın bize oy vermeyin" çağrısı da yaptı.