Çanakkale'den Avrupa'ya canlı midye ihraç ediliyor

Çanakkale'den Avrupa'ya canlı midye ihraç ediliyor
Çanakkale'den Avrupa'ya canlı midye ihraç ediliyor

Ekimi yapılan midyeler, yasal ticari boy olan 24 milimetrenin üzerine çıktığı zaman toplanıyor.

Lagün Gölü'nde üretilen midyeler uçakla İspanya, İtalya ve Fransa'ya ihraç ediliyor. Geçen yıl 200 tona yakın midye ihraç eden Kutlukbey Su Ürünleri 1.5 milyon avro ciro yaptı

ÇANAKKALE - Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Çardak Beldesi’nde, Lagün Gölü’nde üretilen midyeler, yurtdışına ihraç ediliyor. Midye üretimi yapan Kutlukbey Su ve Tarım Ürünleri Şirketinde görevli su ürünleri mühendisi Ali Evsen, çift kabuklu yumuşakçalar diye tabir edilen midye ve çeşitlerinin ihracatının canlı yapılması gerektiğini söyledi.

Ölü olmaması gerekiyor
Üretim alanında akivades (kum midyesi) olarak da bilinen midye çeşitlerini yetiştirmek için Çardak beldesinde bulunan lagün gölünün belli bir kısmını kiraladıklarını ifade eden Evsen, üretim için ayırdıkları yerdeki yengeç, deniz yıldızı gibi akivadese zarar verebilecek canlıları, ilaç ve kimyasal kullanmadan, zemini bozucu bir etki oluşmadan buradan uzaklaştırdıklarını bildirdi.
Temizlenen alana yavru ekimi yaptıklarını anlatan Evsen, “Ekimini yaptığımız midyeler, yasal ticari boy olan 24 milimetrenin üzerine çıktığı zaman toplayıp, tesisimizde paketliyoruz. Daha sonra da, bunları uçakla İspanya, İtalya, Fransa yoğunlukta olmak üzere, yurt dışına gönderiyoruz” dedi.
Midyenin ihracatının canlı yapılması gerektiğini, bunun için de alınan ürünün kalitesinin çok önemli olduğunu ifade eden Evsen, toplanan midyelerin kırık ve ölü olmaması gerektiğini vurguladı.
Avlanan bölgenin temiz olması ve bu bölgede hastalık bulunmaması gerektiğine dikkat çeken Ali Evsen, şöyle konuştu: “Gıdada soğuk zinciri çok önemli. Bunun canlı ulaşması çok önemli olduğu için, paketleme yaparken organ naklinde kullanılan buzu kullanıyoruz. Eksi 18 santigrat derecede 45 saat bekletilmiş buzlardan kullanıyoruz. Bunlar, ürünü buradan alıcıya götürülürken, 24 saate kadar strafor kutunun sıcaklığını 0 ile artı 4 santigrat derecede tutup, hayvanın canlı kalmasına yardımcı oluyor. Bunun için de hayvanın kalitesi çok önemlidir. Geçen yıl 200 tona yakın, 1.5 milyon avroluk ihracat yaptık. Bunu geliştirmeyi planlıyoruz.
Çiftliğimizin kapasitesi 400 yıl/ton. Öncelikli hedefimiz üretim alanımızı tam kapasiteye ulaştırmak.” Ali Evsen, midye üretim merkezlerinde 15 günde bir toksit ve mikrobiyolojik analizler yaptıklarını belirterek, 3 ayda bir de ağır metal ve su kalitesi analizlerinin yapıldığını sözlerine ekledi. Firma sahibi Haluk Çırpan da, Türkiye’de beş firmanın, canlı midye ihracat belgesine sahip olduğunu söyledi. (aa)