Canevi: Türkiye sürüden ayrılanlar kervanında olmalı

Forum İstanbul Enstitüsü Başkanı Yavuz Canevi, bugün bütün dünyanın, hızlı GSMH artışı ile dünya liderliğine doğru giden Çin, Hindistan, Brezilya ve Rusya'dan bahsettiğini belirterek...
Haber: NEVİN DONAT / Arşivi

İSTANBUL - Forum İstanbul Enstitüsü Başkanı Yavuz Canevi, bugün bütün dünyanın, hızlı GSMH artışı ile dünya liderliğine doğru giden Çin, Hindistan, Brezilya ve Rusya'dan bahsettiğini belirterek, "Forum İstanbul, Türkiye'nin bu kervana katılma şansını, koşullarını irdeleme niyetindedir" dedi.
'Hedef 2023' başlığıyla düzenlenen Forum İstanbul toplantılarının açılışında konuşan Forum İstanbul Enstitüsü Başkanı Yavuz Canevi, Cumhuriyet'in 100. yılı olan 2023'te, daha etkin, rekabet edebilir GSMH'sı yüksek bir Türkiye yaratma hedefinde olduklarını söyledi. Forum İstanbul'un enerji konusunu derinliğine irdelemeyi de amaçladığını anlatan Canevi, "Ulusal dinamikler ve vizyon açısından bulunduğumuz sıcak coğrafyada istikrarlı ve çeşitlendirilmiş bir enerji arzının Türkiye için de ne denli önemli olduğu açıktır. Uluslararası dinamikler açısından bir enerji koridoru ya da merkezi olabilme potansiyelinin ve fırsatının iyi değerlendirilmesi de stratejik bir önem taşımaktadır" diye konuştu.
Canevi, toplantıda, gelişmekteki ülkelerin global yarışta nasıl sürüden kopup arayı açtığının da tartışılacağını dile getirdi. Canevi, şunları söyledi: "Bugün dünya, hızlı bir GSMH artışı ile önümüzdeki on yıllarda ekonomik güç olarak dünya liderliğine doğru giden Çin, Hindistan, Brezilya ve Rusya'dan bahsetmekte. Forum İstanbul, Türkiye'nin bu kervana katılma şansını ve bunun koşullarını irdeleme niyetindedir."
'Enerji konusunda AB'ye girdik'
Forumda konuşan Enerji Bakanı Hilmi Güler ise, Türkiye'nin enerji koridorundaki önemine değindi. Güler şunları söyledi: "Samsun-Ceyhan boru hattı projesi İstanbul'un güzelliğini koruyacak. Olası Boğaz kazalarını önleyecek ve Boğaz trafiğini rahatlatacak. Ceyhan bölgesi Türkiye'yi transit olma noktasından terminal ülke olma noktasına getirecek. Azeri gazını ülkemize getirecek olan Şahdeniz hattı projesi için çalışıyoruz. Yunanistan ile yaptığımız geçiş anlaşmaları sonucu Yunanistan'a doğalgaz vereceğiz. Enerji konusunda AB'ye girmiş sayılırız."
'Bizde petrol pahalı, kabul ediyorum'
Enerji Bakanı Hilmi Güler, en pahalı petrolün neden Türkiye'de olduğu konusunda sorulan bir soruya ise şu yanıtı verdi: "Biz en ucuz doğalgaz kullanan ülkelerden biriyiz. Petrolde haklısınız, Türkiye'de petrolün
fiyatı yüksek. Çünkü vergiler yüksek, Hazine'nin vergi politikası böyle. Artık petrol bende değil. EPDK'ya verdik. Petrol fiyatları dünyada arttı, Türkiye'de uygulanan vergiler, petrol fiyatına oranla nispeten
daha düşük kaldı. Elektrikte üç yıldır zam yapmadık. Sanayicilerimiz OECD ülkelerine oranla biraz pahalı elektrik kullanıyor ama halkımız ucuz kullanıyor. Biz takır takır borçlarımızı ödüyoruz. Enerji üretiyoruz, ihracat yapıyoruz, vergimizi ödüyoruz, uzun süredir zam da yapmıyoruz."