Canı sıkılan müzik ve melodi indirdi

Turkcell'in katma değerli servislerini birleştirdiği 'turkcell-im' ile kullanıcılar ağustos ayından bu yana 1.6 milyon adetlik müzik ve melodi indirdiler.

İSTANBUL - Turkcell'in katma değerli servislerini birleştirdiği 'turkcell-im' ile kullanıcılar ağustos ayından bu yana 1.6 milyon adetlik müzik ve melodi indirdiler. Turkcell-im'de bulunan müzik ve melodilerin indirilen içerikler arasındaki payı da yüzde 62'ye yükselerek geçen yılın aynı dönemine göre 30 kat arttı.
Müzik sektörünü temsil eden kuruluşlarla anlaşmalar yaptıklarını söyleyen Turkcell Katma Değerli Servislerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Serdar "Müşterilerimizin tek bir adresten tüm katma değerli Turkcell servislerine ulaşımını sağlayan Turkcell-im'in içeriğindeki müzik parçalarının telif hakları dahil olmak üzere korsan paylaşımı önlemek ve dijital müzik pazarını büyütmek için MESAM, MSG, MÜ-YAP ve MÜYOBİR'le anlaştık" diye konuştu.
'Hakları korunuyor'
Anlaşmalarla müzik eserleri sahiplerinin haklarının korunduğunu dile getiren Serdar, mobil müzik pazarının 2010'a kadar 11 milyar dolara yükseleceğine dikkat çekti. Serdar, dijital müzik satışlarında internet ve mobil payların yarı yarıya olduğunu kaydedip pazar büyüklüğünün 1.1 milyar dolara ulaştığını sözlerine ekledi.
Toplantıda konuşan Türkiye Müzik Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) Başkanı Ali Rıza Binboğa ve Müzik Eserleri Sahipleri (MSG) Başkanı Garo Mafyan eserlerin korsan dinlenmesinden şikâyet etti.
Müzik Yorumcuları Birliği (MÜYOBİR) Başkanı Ali Kocatepe müzik sektörünün en kötü zamanını yaşadığını dile getirirken, Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜ-YAP) Başkanı Bülent Forta da yeni çalışmalarla sektörün krizi aşabileceğini söyledi.