Çapa'da işten çıkarılan işçiler için eylem

Çapa'da işten çıkarılan işçiler için eylem
Çapa'da işten çıkarılan işçiler için eylem
İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nin bahçesinde toplanan grup, taşeron firma tarafından işten atılan 5 hastane çalışanının yeniden işe alınması için eylem yaptı

RADİKAL - İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nin (Çapa) bahçesinde toplanan bir grup, taşeron firma tarafından işten atılan 5 hastane çalışanının yeniden işe alınması için eylem yaptı. Hastane yönetimiyle görüşen işçi temsilcileri, 5 işçinin yeniden işe alınacağı sözünü alınca eylemini sona erdirdi.

İstanbul Tıp Fakültesi bahçesinde toplanan ve aralarında bazı milletvekilleri, sendika temsilcileri ile işçilerin yer aldığı grup, slogan atıp, pankart açarak hastane bahçesinde yürüdü.
Cerrahi Tıp Bilimleri binası önünde toplanan gruptan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Levent Tüzel yaptığı konuşmada, taşeron işçilerin sağlıksız, güvencesiz yaşama ve çalışma koşullarına sahip olduğunu belirtti.

Tüzel, "O işçilerden 5'i işten atıldı. Oysa güvenceli ve sağlıklı yaşam, çalışma hakkı talep etmişlerdi. Sendikalı oldular, işten atıldılar. Tıp Fakültesi, işçilere sağlıksız bir yaşamı dayatıyor. Bu, keyfi bir yönetimdir. Bu baskıcı ve despotik tutumu kabul etmiyoruz. İşçi kardeşlerimizin kadrolu çalışma hakkı, mahkeme kararı ve bilirkişi raporları ile tespitlidir. Derhal hayata geçirilmesini istiyoruz. Artık bu hukuksuzluk son bulsun" diye konuştu.

HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de bunun sadece işçilerin değil adalet ve dayanışma için herkesin meselesi olduğunu ifade ederek, "Bu uygulamalara hepimizin karşı çıkması gerekiyor. Bu politikaları boşa çıkarmak, bilim insanlarının ve bizim görevimiz olmalı. Yoksa yarın yalnız kalırız" dedi.
Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel- İş ) Örgütlenme Daire Başkanı Çetin Çalışkan konuşmasında, 5 arkadaşlarının işe alınması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı ve işten atılan 5 işçiden biri olan İsmet Çeçe de insanca yaşam koşulları, sendikal örgütlenme hakkı ve sağlıklı çalışma koşulları için taşeron sisteme karşı mücadele etmenin, suç değil, aksine anayasal güvencede bir hak kullanımı olduğu dile getirdi.

Burada suçun İstanbul Üniversitesi ve taşeron firma tarafından işlendiğini iddia eden Çeçe, işten atılan işçilerin geri alınması gerektiğini söyledi.
İşçiler hastane bahçesinde "dayanışma çadırı" kurarken, bir grup temsilci hastane yönetimi ile görüşmek için binaya girdi. Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından binadan çıkan işçi temsilcileri, hastane yönetimi ile görüşmenin olumlu geçtiğini ve 5 işçinin işe geri alınması sözünü aldıklarını bildirdi.
Gruptakiler bunun üzerine hastane bahçesine kurulan çadırı toplayarak, eylemlerini sona erdirdi.
AA

bigPara.com