'Capital 500' ligi yüzde 30 büyüdü

'Capital 500' ligi yüzde 30 büyüdü
'Capital 500' ligi yüzde 30 büyüdü

Vodafone Türkiye nin ana sponsorluğunda gerçekleştirilen ödül töreninde katılımcılar bir araya geldi.

Capital'in gerçekleştirdiği 'Türkiye'nin En Büyük 500 Şirketi' 2010'da yüzde 18,5 büyürken, geçen yıl yüzde 30 büyüdü.

Capital dergisi tarafından bu yıl 15’incisi gerçekleştirilen ‘ Türkiye ’nin En Büyük 500 Özel Şirketi’ araştırması doğrultusunda öne çıkan en büyük şirketler, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda gerçekleştirilen görkemli bir törende ödüllerini aldı. Toplam 8 kategoride 24 ödülün dağıtıldığı ve Enka Şirketler Grubu Fahri Başkanı Şarık Tara’nın ‘Onur Ödülü’ne layık görüldüğü geceye dünyasından çok sayıda isim katıldı. Araştırmanın 15. yıl sonuçlarına göre, tam 123 şirket, 1 milyar TL’nin üzerinde ciroya ulaştı. 13 büyük şirket 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. Geçen yıl 500 liginde yer alan şirketler yüzde 18,5 büyüme kaydederken, bu yıl bu oran yüzde 30,1’e çıktı. Listeye göre, devler liginin bu yılki liderleri sırasıyla Tüpraş, Petrol Ofisi ve Opet.

İş dünyasının yüzde 40’ı mobilize
Ödül töreninde konuşma yapan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, küresel alanda rekabetçiliklerini güçlendirmesi ve büyümelerini sürdürülebilir kılmaları için her şirketin inovasyon ve verimlilikte daha kuvvetli biçimde yer alması gerektiğini söyledi. Timuray, “Önümüzdeki 5 yıl içinde iş dünyasının yaklaşık yüzde 40’ının mobilize olması bekleniyor. İş dünyası bu mobil dönüşüme kayıtsız kalmıyor. Yapılan araştırmalar, ülkemizin de içinde bulunduğu EMEA bölgesinde kurumların yüzde 84’ünün önümüzdeki dönemde bulut bilişime öncelik vereceğini ve 2020’de 50 milyardan fazla cihazın birbirine bağlantılı halde çalışacağını gösteriyor” diye konuştu.
Capital 500 şirketlerinin de yüzde 54’üne hizmet verdiklerinin altını çizen Timuray, Vodafone Türkiye olarak verimlilik ve inovasyon araçlarıyla Türkiye ekonomisinin üzerinde yükseldiği zemini sağlamlaştırmaya katkıda bulunmaya devam edeceklerini ifade etti. (EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com