Cargill artık 'özel bölge'de

Bakanlar Kurulu, verilen bazı izin ve onayları Danıştay tarafından iptal edilmesine karşın faaliyetini sürdüren Cargill'in Bursa'daki mısır işletme tesislerinin bulunduğu araziyi Özel Endüstri Bölgesi ilan etti.

ANKARA - Bakanlar Kurulu, verilen bazı izin ve onayları Danıştay tarafından iptal edilmesine karşın faaliyetini sürdüren Cargill'in Bursa'daki mısır işletme tesislerinin bulunduğu araziyi Özel Endüstri Bölgesi ilan etti. Bursa Orhangazi Karapınar Mevkii'ndeki 212 bin 240 metrekarelik bu yerlerde kamulaştırma yapılamıyor. Özel endüstri bölgelerine ilişkin yapılan yasal düzenlemeye göre, bu bölgelerde faaliyet gösteren gerçek ya da tüzelkişilerden, sabit yatırımların binde 5'ini geçmemek üzere belirlenen katkı payı alınmıyor. Cargill'in özel endüstri bölgesi kapsamına alınmasıyla buraya yönelik yapılacak devlet yardımlarını Bakanlar Kurulu belirleyecek. Bölgenin yönetim ve işletmesinden de mülk sahibi olarak Cargill sorumlu olacak.
Süreçten kurtulacak
Cargill'e verilen izin, onay ve ruhsatlar da özel endüstri kapsamına alınmasıyla birlikte 15 gün içinde yenilenecek. Böylece daha önce verilen izin, onay ve ruhsatlarla ilgili hukuki davalarda elde edilen sonuçların işleme konulma olanağını ortadan kaldırılacağı belirtiliyor. Eski DSP Milletvekili Ali Arabacı, Cargill A.Ş ile ilgili yargı kararları yerine getirmediği için Başbakan Tayyip Erdoğan ile eski Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen'in de aralarında bulunduğu 5 kişi hakkında kamu davası açılması talebiyle geçen ay suç duyurusunda bulunmuştu.
Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, bu durumda Cargill'in tüm başvuruları yeniden yapması gerektiğini belirtti. Günaydın, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tatile girmeden önce CHP'nin protesto etmesi nedeniyle Genel Kurul'dan AKP'nin ardı ardına geçirdiği yasalar içinde Cargill A.Ş.'ye de af getiren düzenlemenin bulunduğuna dikkat çekti. Cargill, Celestar'ı daha önce satın alarak Ülker Grubu'yla Pendik Nişasta'da ortak olmuştu.
(Radikal, anka)