Cargill, fındık tesisini iş ortağına sattı

Cargill Türkiye, 1996 yılında Hendek'te kurduğu ve Avrupa'nın ünlü çikolata üreticilerine Türk fındığı işleyip ihraç ettiği tesisini, bölgedeki iş ortaklarından Durak Fındık Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye sattı.

İSTANBUL - Cargill Türkiye, 1996 yılında Hendek'te kurduğu ve Avrupa'nın ünlü çikolata üreticilerine Türk fındığı işleyip ihraç ettiği tesisini, bölgedeki iş ortaklarından Durak Fındık Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye sattı. Konuya ilişkin olarak bir açıklama yapan Cargill Türkiye Murahhas Azası Mustafa Sayınataç, fındık tesisinin satılmasıyla birlikte şirket olarak Türkiye'deki ana faaliyetleri olan mısırdan nişasta ve şeker üretimine yoğunlaşacaklarını söyledi.
Sayınataç, fındık yatırımının büyüyebilmesi için tedarik zincirinde geriye dönerek fındık toplama ve kırma alanlarına da yatırım yapılmasına ihtiyaç olduğunu, ancak stratejik olarak Cargill'in bu alanlarda yatırım yapmama kararı aldığını belirtti. Mustafa Sayınataç, şöyle devam etti:
'Üs olacağız'
"Yaklaşık 10 yıl içinde Avrupa yiyecek ve çikolata endüstrisine fındık tedarik eden önemli bir kuruluş, bir marka haline geldi. Ancak bu sektörde başarılı olmak için tedarik zincirinin önceki halkalarına da yatırım yapılması gerekiyordu. Biz Cargill Türkiye olarak ana faaliyet alanımız mısırdan nişasta ve şeker üretiminin yanı sıra Cargill'in global stratejisine paralel, büyüme potansiyeli içeren farklı alanlarıı da amaçlıyoruz. Sadece Türkiye değil, Ortadoğu ve çevre coğrafyalarda da Cargill Türkiye olarak bir üs olmak istiyoruz."