Cargill kararı yargı yolunda

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Bakanlar Kurulu'nun, Cargill Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye ait Bursa Orhangazi'deki mısır işleme tesisinin özel endüstri bölgesi ilan edilmesine ilişkin kararını iptal için yargıya gidecek.

ANKARA - Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Bakanlar Kurulu'nun, Cargill Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye ait Bursa Orhangazi'deki mısır işleme tesisinin özel endüstri bölgesi ilan edilmesine ilişkin kararını iptal için yargıya gidecek.
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Bakanlar Kurulu Kararı ile Bursa'nın Orhangazi ilçesi, Gemiç Köyü Karapınar mevkisinde Cargill Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye ait mısır işleme tesislerinin bulunduğu 212 bin 240 metrekare büyüklüğündeki alanın özel endüstri bölgesi ilan edildiğine dikkat çekti. Daha önceden Cargill'e sağlanmış izinlerle ilgili aleyhteki davalarda elde edilen sonuçların işleme konulma olanağının ortadan kaldırılmasının sağlanacağını belirten Soğancı şöyle dedi:
'Durdurulması şart'
"Cargill'in Orhangazi'deki fabrikasını birinci sınıf tarım arazisine kurması nedeniyle firma aleyhine davalar açılmış ve bu davalar nedeniyle üretim yapamaz hale gelmiştir. Son düzenlemeleri yaşama geçiren 59. hükümet yanında, 55 ve 57. hükümetlerin de Cargill'e özel benzer yasal düzenlemeleri yapması hukukun üstünlüğü ilkesi çiğnenerek verilen yargı kararlarının ısrarla uygulanmaması ve yapılan son düzenlemeler Cargill dosyasının yeniden açılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu süreç hukukun üstünlüğü ilkesinin çiğnendiği bir süreçtir. Bu, yanlış, ve durdurulması gereken bir süreçtir."